Byšičky
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
Zásaditá slatiniště, lokalita kuňky ohnivé, hlízovce Loeselova
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: EVL je tvořena rybníky Bahníkem a Zákopským, přilehlými vlhkými loukami a navazujícími lesními porosty. Lokalita se nachází severozápadně od Hořic (cca 8 km) a východně od Lázní Bělohrad (cca 4 km).
Neživá příroda:
Geomorfologie: Dle regionálního členění reliéfu (Demek 1987) se zájmová oblast nachází v provincii Česká Vysočina, soustavě Česká tabule, podsoustavě Severočeská tabule, celku Jičínská pahorkatina, střední části podcelku Bělohradská pahorkatina a okrsku Miletínský úval. Sníženina Miletínského úvalu má ploše pahorkatinné erozně-akumulační dno charakterizované plošinami pleistocénních teras říček Javorky, Bystřice a Trotiny, širokých údolních niv, mírných svahů, erozních kotlinek, denudačních odlehlíků a místy drobných vulkanických suků. V EVL se nachází soustava rybníků v Bělohradské pahorkatině.
Geologie: Geologické podloží tvoří karbonské až permské slepence, které jsou prostupovány pískovci, jílovci, místy i slínovci.
Hydrologie: Vodou je území dotováno z Lukaveckého potoka a z potoka Dubovec. Nachází se zde 2 rybníky, Bahník (1,98 ha), Zákopský r. (4,63 ha).
Pedologie: Kambizemě pelické až pelozemě. V území se nacházejí hlinité sprašové půdy, v deluviálních částech hlinité slabě oglejené půdy až pseudogleje, v zavlhčených depresích kyselé illimerizované půdy.
Z fytogeografického hlediska patří území do mezofytika (podokres Bělohradsko).
Krajinná charakteristika: Soustava lesních rybníků s rašelinnými loukami.
Kvalita a význam: Komplex slatinných luk (sv. Caricion davallianae), porostů nízkých ostřic (sv. Caricion fuscae), bezkolencových luk (sv. Molinion), porostů vysokých ostřic (Caricion rostratae, Caricion gracilis), mokřadních olšin a dubohabřin.
Omezení: Pro zachování mozaiky slatinných a bezkolencových luk, porostů nízkých a vysokých ostřic je nezbytné pravidelné kosení každým rokem po dozrání semen a vysemenění vstavačovitých. V partiích s dominantním bezkolencem je vhodné kosení až v době jeho kvetení (srpen), v partiích s dominantním rákosem a třtinou křovištní na začátku metání (červen, červenec). Musí být zachován stávající vodní režim a pravidelně odstraňován nálet dřevin. Důležité je zachování litorálního pásma. U rybníků je důležité zachovat litorální pásmo, chov ryb pouze extenzivní.
Péče: Lokalita je ohrožena absencí obhospodařování (kosení a odstraňování náletu), zalesňováním a budováním odvodňovacích stružek. V minulosti došlo k převodu nekosené louky na lesní pozemek (70. léta 20. stol.), bylo provedeno jeho zalesnění a částečné odvodnění. Nejkvalitnější část tohoto pozemku (výskyt ohrožených druhů rostlin) byla převedena zpět na louku (r. 1993), výsadby olše byly odstraněny, bylo provedeno kosení (r. 1994). V současné době však neprobíhá kosení každoročně, v louce se šíří rákos, třtina křovištní, bezkolenec. Negativním jevem je také rybníkářské využívání rybníků (jsou vedeny jako intenzifikační, jsou hnojené kejdou, otruby) a následná eutrofizace rybníků. Pro kuňku ohnivou a čolka velkého je nebezpečím intenzivní chov ryb, přítomnost dravých ryb, chov kachen, nevhodný způsob odbahňování.
Předměty ochrany
Zásaditá slatiniště, lokalita kuňky ohnivé, hlízovce Loeselova
Stanoviště
Druhy
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení