Roverské skály
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
lokalita vláskatce tajemného
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Rozsáhlý lesní komplex v severní části CHKO Kokořínsko zhruba mezi kopcem Vlhošť a silnicí Dubá - Tuhaň.
Neživá příroda: Geologie: Rozsahem největší část území tvoří křídové sedimenty – pískovce jizerského souvrství (střední – zčásti svrchní turon). Geomorfologie: Ralská pahorkatina. Reliéf: Reliéf Roverských skal lze označit za erozně denudační a jeho vznik je z velké části podmíněn litologickým charakterem křídových, terciérních a kvartérních hornin. Lze ho označit za strukturní stupňovinu s hustou sítí kaňonovitých údolí. Pedologie: Základní typy půd úzce souvisejí s půdotvornými substráty. Na převážně fyzikálních rozpadech křemenných pískovců se vyskytují kyselé rankery, podzolované kambizemě a podzoly. Krajinná charakteristika: Do území je zahrnut téměř celistvý lesní komplex na pískovcích (střídající se plošiny s kaňonovitými údolími) v oblasti bez trvalých vodních toků.
Kvalita a význam: V pískovcových skálách erozí rozčleněných do rozličných dutých tvarů se nacházejí četné mikrolokality vláskatce tajemného (Trichomanes speciosum). Jeskyně, štěrbiny, voštiny a převisy jsou pro vláskatec velmi vhodné, udržuje se v nich relativně konstantní teplota a vlhkost a druh tvoří vitální a rozsáhlé kolonie.
Omezení: Druh zatím nevyžaduje žádný zvláštní management, pouze je vhodné šetrné lesní hospodaření, to zn. při těžbě neodlesňovat najednou velké plochy, zejména v inverzních údolích, aby nedošlo k příliš velké změně mikroklimatu.
Péče: Obnovní těžba - doposud není jasné zda těžba (holoseč) může mít vliv na porosty vláskatce ve skalních štěrbinách, neboť při těžbě v těsné blízkosti lokalit může dojít ke změně mikroklimatu v těchto štěrbinách. Rozdělávání ohňů v jeskyních a převisech a vysušování stanoviště.
Předměty ochrany
lokalita vláskatce tajemného
Druhy
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení