Luční potok
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
lokalita mihule potoční
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Luční potok u Liberce, jz. od Vratislavic n. Nisou.
Neživá příroda: Geologie: Podloží tvoří především porfyrická středně zrnitá žula či granodiorit, překrytá většinou pleistocénními (čtvrtohorními) sedimenty. Geomorfologie: Luční potok leží ve Veseckém údolí v Vratislavické kotlině. Reliéf: Tektonická sníženina mezi Jizerskou hornatinou a Ještědským hřbetem. Okolní reliéf - erozně denudační pahorkatina. Pedologie: V okolí potoka převažují modální (kyselé) a pseudoglejové kambizemě na silikátových horninách, v nivě potoka modální fluvizemě. Krajinná charakteristika: Údolí potoka je součástí erozně denudační pahorkatiny a protéká převážně otevřenou krajinou s rozptýlenou zelení.
Kvalita a význam: Luční potok od Liberce k rybníku u Horního Podlesí je významným biotopem mihule potoční (Lampetra planeri) v povodí Lužické Nisy. Pozn: V prostoru Veseckého údolí a jeho nejbližšího okolí bylo zaznamenáno celkem 441 druhů rostlin (z toho 6 ohrožených a 24 v tomto regionu vzácných), 255 druhů hmyzu (z toho 242 druhů brouků – to je více než dvojnásobné množství ve srovnání s obdobnými lokalitami v okolí), 96 druhů obratlovců (1 druh kruhoústých, 12 druhů ryb, 5 druhů obojživelníků, 60 druhů ptáků a 15 druhů savců). Z tohoto počtu vyjmenovaných obratlovců je 1 druh kriticky ohrožený (mihule potoční), 7 druhů silně ohrožených a 8 druhů ohrožených. Na loukách a mokřadech nivy roste řada vzácných a ohrožených druhů rostlin, především vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), vrba rozmarýnolistá (Salix rosmarinifolia), sítina ostrokvětá (Juncus acutiflorus) a mochna bahenní (Potentilla palustris). Samotný Luční potok obývá charakteristická vodní fauna pstruhového pásma. Z vzácnějších obojživelníků se zde vyskytuje silně ohrožený skokan ostronosý (Rana arvalis), skokan štíhlý (Rana dalmatina) a čolek horský (Triturus alpestris), ropucha obecná (Bufo bufo), z plazů užovka obojková (Natrix natrix). K nejvzácnějším zástupcům hmyzu v celoevropském měřítku ohrožené vážky – klínatka obecná (Gomphus vulgatissimus) a páskovec kroužkovaný (Cordulegaster boltonii).
Omezení: Eliminovat dlouhodobá znečistění vody (např. výstavbou komunálních ČOV). Regulovat rybářské hospodaření - v případě potřeby omezovat vysazování dravců (pstruh obecný). Vyloučit technické úpravy koryta ve smyslu zahlubování, zpevňování, narovnávání, těžby detritu apod., neprovádět zásahy do břehových porostů (kácení). V případě vysychání náplavů omezit významné odběry vody z toku. V případě nutnosti revitalizovat regulované úseky toku (rozvolnění narovnaných partií) pomocí ručních nástrojů a lehké techniky. Ponechávat kusy dřeva napadané do toku.
Péče: Znečištění vody. Regulace toků. Intenzivní chov ryb.
Předměty ochrany
lokalita mihule potoční
Druhy
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení