Kozlov - Tábor
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
smíšené jasanovo-olšové lužní lesy temperátní a boreální Evropy; lesy svazu Tilio-Acerion na svazích, sutích a v roklích; bučiny asociace Asperulo-Fagetum
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Les mezi obcemi Pekloves a Košov.
Neživá příroda: Základní charakteristika: Lesní komplex. Geologie: Součást Táborského a Kozákovského hřbetu tvořeného převážně melafyry. V údolí Cidliny jsou odkryty permské sedimenty, na svazích leží kvartérní deluviální kamenitohlinité a kamenitopísčité sedimenty. Geomorfologie: Terén je výrazně kopcovitý. Lokalita je rozdělena na dvě části průlomovým údolím Cidliny v severojižním směru. Reliéf: Na východ i západ se zvedají příkré svahy s převýšením až 200 m. Západní část pokrývá celý kužel vrchu Kozlov (605 m n. m.), východní pak leží na západních svazích vrchu Tábor (705 m n. m.) a na hřbetě s vrcholem Hůra. Pedologie: Hlavním půdním typem v oblasti jsou kambizemě modální. Krajinná charakteristika: Lokalita Kozlov - Tábor je součástí masivního Kozákovského hřbetu.
Kvalita a význam: Jedna z posledních lokalit souvislejšího výskytu bučin v Podkrkonoší. Unikátnost podtrhuje i atraktivní reliéf průlomu Cidliny Kozákovským hřbetem. I přes nesporné kvality daného území je nutné zmínit poměrně vysoké procento kultur jehličnanů v daném území.
Omezení: V lesních partiích dbát v rámci péče těchto obecných zásad: • nešířit geograficky nepůvodní dřeviny • při výchově a obnově přednostně odstraňovat invazní geograficky nepůvodní dřeviny • do lesních porostů vnášet chybějící dřeviny přirozené druhové skladby • klást důraz na přirozenou obnovu porostů a s tím spojené jemnější způsoby hospodaření a dostatečnou ochranu proti zvěři (např. snižování stavu vysoké zvěře) • preferovat členitější prostorovou výstavbu porostů, tu lze docílit pestřejší druhovou skladbou, delší obnovní dobou a vhodnými výchovnými zásahy • při obnovách porostů s vyšším než minimálním zastoupením (podle vyhlášky č.83/1996 Sb.) původních MZD v žádném případě tento podíl nesnižovat. Naopak se doporučuje, aby byl postupně zvyšován až na úroveň přirozeného zastoupení těchto dřevin. Reálné se zdá být cca 50 % navýšení v jednom obnovním cyklu (např. ze současného 20 % zastoupení zvýšit na 30 %). Viz § 31 odst. 1 zákona č. 289/1995 Sb., o lesích. • neopomíjet úpravu druhové skladby porostů vzniklých živelně v důsledku pěstebního zanedbání (např. čisté jaseniny, čisté habřiny) • při hospodaření v lesích neopomíjet význam mrtvého dřeva v lesním ekosystému. Jeho účast v porostech lze zajistit mimo jiné ponecháním jednotlivých stromů přirozené dřevinné skladby (zejména doupných) na dožití a posléze do úplného rozpadu dřevní hmoty na místě.
Péče: Lokalita Kozákov - Tábor je jako téměř čistě lesní lokalita nejvíce ohrožena nešetrným lesnickým hospodařením.
Předměty ochrany
Stanoviště
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení