Radobýl

Evropsky významná lokalita
Radobýl
Rozloha (ha): 29,329
Datum prvního vyhlášení: 15.04.2005
Kód Natura 2000: CZ0423225

lokalita přástevníka kostivalového; polopřirozené suché trávníky a facie křovin na vápnitých podložích; chasmofytická vegetace silikátových skalnatých svahů; lokalita sarančete skalního

Toto území spravuje

Charakteristika lokality: Osamělý vrch s kovovým křížem na vrcholu, 3 km západně od centra Litoměřic, přímo nad obcí Žalhostice.
Neživá příroda: Geologie: Vypreparované žilné těleso nefelinického bazanitu z obalu křídových hornin. Geomorfologie: Vrch vyčnívající jako suk v krajině Kostomlatského středohoří. Reliéf: Těžce poškozený těžbou kamene, což mu dodává charakteristický tvar. Vrch je porostlý společenstvy stepí a lesostepí. V J a JZ části se nacházejí ovocné sady a vinice. S svah je zalesněný. Na Z svahu se rozprostírá rozsáhlý opuštěný lom s vějířovitě i rovnoběžně orientovanými bazanitovými sloupy. Pedologie: Půdní pokryv zaujímají především eutrofní variety modálních rankerů a kambizemí, na křídových horninách modální a arenické kambizemě s pararendzinami. Krajinná charakteristika: Osamělý vrch (398 m n. m.) na pravém svahu údolí Labe. Vzhledem k relativnímu převýšení (od hladiny Labe přes 200 m) výrazná krajinná dominanta.
Kvalita a význam: Společenstva zachovalé travinné vegetace skalní stepi, faunisticky a floristicky velmi bohatá. Jedna ze sedmi lokalit sarančete Stenobothrus eurasius v ČR (v Českém středohoří), jedná se o významnou lokalitu termofilního hmyzu vázaného na lesostepní společenstva. Jedna z lokalit přástevníka kostivalového (Callimorpha quadripunctaria). Celostátní význam lokality je dán mj. velkou koncentrací vzácných a zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů.
Omezení: Odstranění expanzivních křovin (selektivně akát, jilm habrolistý, jasan, svída krvavá). Odstranění stařiny nahromaděné na plochách lomových pater a mladých křovinatých výmladků. Lesy ponechat přirozenému vývoji. Saranče Stenobothrus eurasius: V případě potřeby udržovat stav lokality pomocí pastvy (malého smíšeného stáda ovcí a koz - 1ks/ha v průběhu celého roku). Průběžně odstraňovat nálet dřevin (mechanicky nebo případně i propanbutanovým hořákem za holomrazu). Zabránit hromadění stařiny a vzniku drnů, které okamžitě zapříčiňují větší vlhkost biotopu. Před započetím pastvy spálit nahromaděnou biomasu trav a bylin (v zimním období na zmrzlé půdě od prosince do února). Vypásat vegetaci až do rozrušení drnů trav. Přástevník kostivalový (Callimorpha quadripunctaria): Zajistit odstraňování náletových dřevin, regulovat porost sečením, popř. řízenou pastvou. Vhodné je sečení v co nejpozdějším (podzimním) termínu.
Péče: Upuštění od odstraňování expanzivních křovin (akát, jilm habrolistý, jasan, svída krvavá), by znamenalo zánik cenných stepních trávníků. Lokalita je hojně turisticky využívána.

Otevřít mapu

Předměty ochrany

lokalita přástevníka kostivalového; polopřirozené suché trávníky a facie křovin na vápnitých podložích; chasmofytická vegetace silikátových skalnatých svahů; lokalita sarančete skalního

Stanoviště
Druhy

Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Realizace péče
Aktuální správní řízení