Horní Kamenice

Evropsky významná lokalita
Horní Kamenice
Rozloha (ha): 185,6252
Datum prvního vyhlášení: 15.04.2005
Kód Natura 2000: CZ0423507

Nížinné až horské vodní toky s vegetací svazů Ranunculion fluitantis a Callitricho - Batrachion; Vlhkomilná vysokobylinná lomová společenstva nížin a horského až alpínského stupně; lokalita vydry říční, lososa obecného

Toto území spravuje

Charakteristika lokality: Kamenice od Srbské Kamenice po Hraniční rybník včetně vybraných drobných přítoků (území v oblasti České Kamenice).
Neživá příroda: Geologie: Po celém toku protéká Kamenice svrchnokřídovými sedimenty České křídové pánve.
Geomorfologie: V úseku od Kytlice po Českou Kamenici protéká Klíčskou hornatinou (celek Lužické hory), v krátkém úseku toku v okolí České Kamenice Verneřickým středohořím, v úseku od České Kamenice po Srbskou Kamenici pak Děčínskými stěnami.
Reliéf: Horní část toku řeky protéká mírně zahloubeným údolím a v dolní části pak vytváří v kvádrových pískovcích hluboké kaňonovité údolí.
Pedologie: Půdní pokryv tvoří fluvizem modální a kambizem arenická.
Krajinná charakteristika: Povodí Horní Kamenice představuje komplex většinou malých vodních toků podhorského pásma. Toky mají převážně přirozené koryto.
Kvalita a význam: Pro lososa obecného (Salmo salar) představuje povodí Kamenice (tok Kamenice od Srbské Kamenice po Hraniční rybník a dolní tok přítoků Bynoveckého potoka, Olešničky, Bílého potoka, Pryského potoka a Líseckého potoka) unikátní lokalitu v rámci ČR. Území je také kvalitní lokalitou vydry říční (Lutra lutra).
Omezení: Vydra říční (Lutra lutra): - Osvěta a výchova mezi veřejností i zájmovými skupinami. - Zachovat toky s pravidelným výskytem vydry v přirozeném stavu včetně břehových porostů. - Při stavbách a rekonstrukcích silničních mostů přes vodní toky důsledně dbát na to, aby vždy zůstaly zachované na obou stranách dostatečně široké suché břehy (zcela nevhodné jsou mosty, kde voda vyplňuje celý prostor mezi opěrami, nevhodné jsou také trubní propustky používané k převedení trvalých vodních toků pod silnicí). - V místech opakovaných úhynů vyder na silnicích řešit zabezpečení těchto kritických úseků (zaplocení v kombinaci se zprůchodněním stávajícího mostu instalací bočních lávek nebo speciálního „vydřího tunelu“). - Škody na rybích obsádkách minimalizovat tzv. „odkláněcími rybníky a chovem druhově pestrých obsádek s dostatečným zastoupením „bílé ryby. - Monitoring kvality vody a předcházet nebezpečí havarijních znečištění. - Při řešení škod vydrou propagace a aplikace zákona o náhradách škod (č. 115/2000 Sb.).
Péče: Znečištění vody. Regulace vodního toku a existence příčných stupňů bránících v obousměrných migracích vodních živočichů (např. 1,5m vysoký stupeň v České Kamenici).

Otevřít mapu

Předměty ochrany

Nížinné až horské vodní toky s vegetací svazů Ranunculion fluitantis a Callitricho - Batrachion; Vlhkomilná vysokobylinná lomová společenstva nížin a horského až alpínského stupně; lokalita vydry říční, lososa obecného

Stanoviště
Druhy

Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení