Babinské louky
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
bezkolencové louky na vápnitých, rašelinných nebo hlinito-jílovitých půdách; vlhkomilná vysokobylinná lemová společenstva nížin a horského až alpínského stupně; extenzivní sečené louky nížin a podhůří; lokalita zvonovce liliolistého
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Lokalita leží jv. od obce Čeřeniště, 10 km sev. od Litoměřic.
Neživá příroda: Geologie: Podklad tvoří ve vyšších polohách vulkanické vyvřeliny (čedič) a pyroklastika, v nižší části svrchnokřídové slínovce a pískovce. Geomorfologie: Jde o jižní část Ralské pahorkatiny s urovnanými povrchy na čedičových, znělcových a trachytových horninách, které vytvářejí široké hřbety a krátká údolí s asymetrickými sklony. Reliéf: Území je se strukturně denudačním mírně zvlněným reliéfem. Pedologie: Hlavním půdním typem v oblasti jsou kambizemě eutrofní. Krajinná charakteristika: Pestrý soubor lučních a lesních ekosystémů s významnými zástupci rostlin a živočichů vlhkých podhorských luk.
Kvalita a význam: Vlhké podhorské louky a lesíky jsou druhově velmi bohaté a hostí velký počet vzácných a ohrožených rostlin a živočichů (entomofauna), z rostlin mj. zvonovec liliolistý (Adenophora lilifolia), nejpočetnější a nejvitálnější lokalita v ČR, jediná lokalita, kde se vyskytuje v lučních porostech, kosatec sibiřský (Iris sibirica), tolije bahenní (Parnassia palustris), upolín nejvyšší (Trollius altissimus), lněnka bavorská (Thesium bavarum), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), vrba rozmarýnolistá (Salix rosmarinifolia), vstavač mužský (Orchis mascula) aj., z bezobratlých mj. modrásek bahenní (Maculinea nausithous). Celostátní význam lokality je dán mj. velkou koncentrací vzácných a zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů podhorských luk. Jedna z 5 lokalit zvonovce liliolistého (Adenophora liliifolia) v ČR, jedná se o nejvitálnějších a velmi početnou populaci (v r. 2000 zjištěno 160 jedinců). Jediná lokalita, kde se Adenophora liliifolia vyskytuje v lučních porostech.
Omezení: T1.6 Sečení s odklizením zelené píce (sečení s pálením sena, odstraňování náletu mechanicky). T1.9 Sečení s odklizením zelené píce (sečení s pálením sena, odstraňování náletu mechanicky). T1.1 Sečení se sušením píce a odvozem sena. Lokality rostliny zvonovce liliolistého (Adenophora liliifolia) na lučních i lesních biotopech není možné ponechat samovolnému vývoji, neboť by došlo k jejich pozvolnému zániku. Druh není schopen přežívat v příliš uzavřených nebo zastíněných porostech. Managementová opatření na současně známých lokalitách jsou velmi specifická a musí je provádět odborné organizace a firmy. Na lesních lokalitách se prosvětluje porost, odstraňují se náletové dřeviny a seče se tráva tak, aby nebyl poškozován zvonovec. Některá naleziště byla oplocena proti nežádoucímu okusu zvěří. Luční lokality se sečou v pozdním létě (po odkvětu a vysemenění většiny rostlin), část plochy se střídavě v různých letech nechává neposečena z důvodů vysemenění rostlin a uchování entomofauny. Management stanovišť je nutné přizpůsobit managementu zvonovce liliolistého.
Péče: Louky v přírodní památce Babinské louky jsou pravidelně sečeny (již několik století), louky na východní části lokality nebyly v minulosti dlouhodobě obhospodařovány. Zvonovec liliolistý (Adenophora liliifolia) je zranitelný okusem zvěří. V případě upuštění od pravidelného kosení by nastal ústup druhu, protože nesnáší silně zapojené porosty. Toto nebezpečí však v současné době nehrozí, neboť v r. 2001 bylo zahájeno pravidelné sečení a výskyt druhu je monitorován.
Předměty ochrany
bezkolencové louky na vápnitých, rašelinných nebo hlinito-jílovitých půdách; vlhkomilná vysokobylinná lemová společenstva nížin a horského až alpínského stupně; extenzivní sečené louky nížin a podhůří; lokalita zvonovce liliolistého
Stanoviště
Druhy
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Realizace péče
Aktuální správní řízení