Vysoká Pec
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
Druhově bohaté smilkové louky na silikátových podložích v horských oblastech (a v kontinentální Evropě v podhorských oblastech); rašelinný les; horské sečené louky; přechodová rašeliniště a třasoviště; acidofilní smrčiny
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Přírodní komplex se nachází severozápadně od města Nejdku, v okrajové části s roztroušenou chatovou zástavbou, asi 1-1,5 km j. až jz. od Vysoké Pece v Krušných horách. Území tvoří komplex lučních a mokřadních společenstev s podmáčenými a rašelinnými lesními porosty na svazích Krušných hor.
Neživá příroda:
Geologie: Podloží je tvořeno autometamorfovaným biotitickým až muskoviticko-biotitickým hrubozrnným až středně zrnitým porfyrickým biotitickým granitem.
Geomorfologie: Území náleží do celku Krušné hory, podcelku Klínovecká hornatina, okrsku Přebuzská hornatina.
Reliéf: Přírodní komplex je převážně jižně exponován, se středně svažitým terénem, v nižších polohách směrem do údolí Rolavy s prudkými svahy. Mimo území se nachází několik krajinných dominant, z nichž nejvyšší je Nejdecký špičák (784 m n. m.) na jižním okraji území. Nejvyšší místo leží v nejsevernější části (854 m n. m.) a nejnižší místo je na jihu území (630 m n. m.). Ve vyšších partiích komplexu pramení několik potoků, které odtékají k jihu. Ojediněle na svazích, většinou mimo les, se nachází staré antropogenní terasy a kamenné snosy. Část povrchu pokrývají relativně mladá a mělká rašeliniště.
Pedologie: Převládajícím půdním typem zde jsou podzoly kambické a kambizemě dystrické. Na několika místech se vytvořila drobná ložiska rašeliny.
Krajinná charakteristika: Území je součástí výrazně se zvedajících Krušných hor nad Nejdkem. Svahy se zvedají místy i velmi prudce, převýšení relativně maloplošného území je 224 m. Pozvolnější svahy s chatovou zástavbou byly původně obhospodařované, dnes je tvoří pestrá mozaika sekaných luk, vřesovišť, mokřadů, pramenišť, náletových lesíků různého stáří a původní zástavby přeměněné na rekreační chalupy. Nelesní část přechází postupně ve smrkové a březové podmáčené až rašelinné porosty, které jsou součástí rozlehlého lesního komplexu náhorní části Krušných hor. V těchto místech pramení řada potoků s vysokou vodnatostí.
Kvalita a význam: Význam přírodního komplexu spočívá především v zastoupení většiny typických biotopů Krušných hor ve vysoké kvalitě a zachovalosti. Rozsáhlý komplex podmáčených a rašelinných smrčin vytváří prostor pro zachování velmi kvalitních přechodových rašelinišť s pestrou druhovou skladbou. Pro toto území jsou typické horské trojštětové louky s dominantním Meum athamanticum, které zaujímají souvislé území na téměř třetině přírodního komplexu. Kvalitním biotopem jsou i nevápnitá mechová slatiniště. V území roste řada zvláště chráněných druhů rostlin, ve velkém množství to jsou například Dactylorhiza majalis, Drosera rotundifolia, Oxycoccus palustris a Dactylorhiza fuchsii, která v této části Krušných hor vytváří atypickou formu.
Omezení: Kosení a pastva, likvidace náletových dřevin, hrazení odvodňovacích příkopů, podpora přirozené druhové skladby dřevin.
Péče: Velkým potencionálním ohrožením je snaha o nové odvodnění rašelinných smrčin a přechodových rašelinišť na lesní půdě. Neúdržba části luk vede k rozvinutí sukcese náletových dřevin a křovin.
Předměty ochrany
Druhově bohaté smilkové louky na silikátových podložích v horských oblastech (a v kontinentální Evropě v podhorských oblastech); rašelinný les; horské sečené louky; přechodová rašeliniště a třasoviště; acidofilní smrčiny
Stanoviště
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení