Teplá s přítoky a Otročínský potok
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
lokalita vranky obecné
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Tok řeky Teplé od jezu v Bečově nad Teplou proti proudu až po most u Poutnova (ř.km. 26 - 38) s jejími přítoky Otročínským potokem (ř. km. 0-5), Pramenským potokem (ř.km. 0-10) a Mnichovským potokem (ř.km. 0-7).
Neživá příroda: Geologie: Úsek od Bečova téměř k soutoku s Otročínským potokem je zaříznutý do žuly karlovarského plutonu, jižněji pak do amfibolitů mariánskolázeňského metabazitového komplexu. Geomorfologie: Členitá Bečovská vrchovina se zachovanými zarovnanými povrchy vyzdvižená jako kra a do ní je hluboce zaříznutý tok řeky Teplá a jejich přítoků. Výše proti toku se údolí změlčuje. Reliéf: Přirozeně meandrující tok řeky Teplé, včetně přítoků v horní části povodí. Krajinná charakteristika: Celé území vytváří krajinnou dominantu v podobě výrazně meandrujícího toku Teplé s přítoky, které modelují zvlněnou krajinu a později se zařezávají do hlubokých údolí se strmými svahy.
Kvalita a význam: Předmětné území reprezentuje významnou část hydrologicky aktivního povodí řeky Teplé a je jedním z nejvydatnějších přítoků horního toku řeky Ohře. Část dotčeného povodí i přes relativně malý rozsah představuje svým charakterem modelové území hydrologické sítě Slavkovského lesa, které je zároveň reprezentativní ukázkou pramenné oblasti. Zachovalostí morfologie toku a relativní genetickou čistotou druhů (vnitrodruhová diverzita) ichtyofauny překračuje hranice regionu. Teplá a Otročínský potok od soutoku s Teplou po soutok s Nadluckým potokem představuje nejvýznamnější lokalitu vranky obecné v povodí Ohře.
Omezení: Revitalizační opatření na úrovni širšího povodí: zajištění prostupnosti jezových těles, které nemá ichtyofauna při migraci proti proudu řeky Teplé jakoukoliv možnost překonat (jez č.s. Teplička, ř.km. 17; jez č.s. Krásný jez, ř.km. 21) a dále ostatní objekty (jez limnigrafu v Tepličce ř.km. 16). Revitalizační opatření na úrovni vlastního povodí: Klíčové objekty: jez č.s. Mnichov (Pramenský potok, ř.km. 5) Ostatní objekty: jez Bečov ř.km. 25, jez pod hradem Bečov ř.km. 27, jez u Pstruhařství Bečov ř.km. 28, jez pro odběr vody ř.km. 29, jez MVE Louka (Pramenský p. ř.km. 1.), jez limnigrafu Mnichov (Pramenský p. ř.km. 4.). Bariérový efekt snížit vybudováním balvanitých skluzů, nebo zdrsněných rybích ramp. Rehabilitovat drobné přítoky úpravou drobných meliorovaných vlásečnic do přírodě blízkých poměrů. Opatření k zlepšení jakosti vody: Klíčovým původcem difúzní kontaminace toku sloučeninami dusíku, je dozvuk intenzivní formy zemědělské výroby (skončila po roce 1990). Proto je nutné v celém hydrologicky aktivním povodí dbát na důsledné dodržování ochrany povrchových a spodních vod.
Péče: Difúze dusíku, fragmentace toku příčnými překážkami a vysoký potravní tlak uměle vysazovaného plůdku pstruha obecného f. potoční. Pstruhařství Bečov v celé své historii pracuje pouze s místní formou Salmo trutta m. fario, neexistují žádné záznamy o dovozu násady z jiných povodí. Do předmětného povodí je vysazováno ročně asi 150 000 kusů odkrmeného plůdku pstruha obecného a jednou za 3 roky je vždy na podzim prováděn odlov.
Předměty ochrany
lokalita vranky obecné
Druhy
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení