Kaňon Střely
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
Lesy svazu Tilio-Acerion na svazích, sutích a v roklích; lokalita přástevníka kostivalového; středoevropské silikátové sutě; chasmofytická vegetace silikátových skalnatých svahů; bučiny asociace Luzulo-Fagetum; dubohabřiny asociace Galio-Carpinetum
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Kaňon dolního toku Střely od Nebřezin u Plas po Dolní Hradiště nedaleko soutoku s Berounkou.
Neživá příroda: Základní charakteristika: Hluboce zaříznuté antecedentní údolí se zachovalými suťovými lesy, dubohabřinami, acidofilními bučinami a mozaikou dalších společenstev odpovídající pestrým stanovištním podmínkám. Geologie: Geologické podloží tvoří proterozoické břidlice, minerálně slabé. Geomorfologie: Území leží v celku Plaská pahorkatina, podcelku Kaznějovská pahorkatina, okrsku Hornobřízská pahorkatina a podcelku Kralovická pahorkatina, okrsku Kožlanská plošina. Reliéf: Oproti plochému až mírně zvlněnému okolí je vlastní údolí Střely zahloubené o 100 až 150 m. Výška území se pohybuje v rozmezí od 300 do 450 m n. m. Pedologie: Na svazích kromě skalních výchozů se nacházejí pouze sutě, částečně zvětralé, v údolní nivě Střely kromě štěrkových a pískových náplavů jsou půdy oglejené. Nad skalními srázy se vyskytují kyselé hnědé lesní půdy. Krajinná charakteristika: Zalesněné zaříznuté údolí se zaklesnutými meandry, se strmými suťovými svahy a skalními výchozy je v okolní mírně zvlněné kulturní krajině výrazným fenoménem.
Kvalita a význam: Hluboce zaříznuté údolí Střely je výrazným krajinným fenoménem. Díky nepřístupnému terénu se zachovaly poměrně přirozené lesní porosty odrážející diverzitu stanovištních podmínek. Pozoruhodné je velké zastoupení suťových lesů minimálně ovlivněných lidskou činností. Významný je i výskyt skalních biotopů a řady chráněných druhů cévnatých rostlin. Významné druhy cévnatých rostlin: jedle bělokorá (Abies alba), oměj pestrý (Aconitum variegatum, kociánek dvoudomý (Antennaria dioica), rmen barvířský (Anthemis tinctoria), bělozářka liliovitá (Anthericum liliago), tařice skalní (Aurinia saxatilis), lýkovec jedovatý (Daphne mezereum), kakost krvavý (Geranium sanguineum), rozchodník velký (Hylotelephium maximum), jalovec obecný (Juniperus communis), hrachor horský (Lathyrus linifolius), lilie zlatohlavá (Lilium martagon), pupkovec pomněnkový (Omphalodes scorpioides), prvosenka jarní (Primula veris), jetel alpínský (Trifolium alpestre). Významné druhy živočichů: krasec Buprestis haemorrhoidalis, tesařík Phymatodes pusillus, výr velký (Bubo bubo).
Omezení: Při obnově porostů využívat místy bohatého přirozeného zmlazení jedle. Maximálně podporovat přirozenou druhovou skladbu dřevin. Přirozené porosty ponechat bez zásahu. Neprovádět vodohospodářské úpravy toku Střela. Redukce akátových porostů (nutnost použití herbicidů).
Péče: Území je negativně ovlivňováno zejména lesním hospodařením. U naprosté většiny porostů v přístupnějších terénech došlo k antropickému ovlivnění. Velký podíl mají výsadby smrku a borovice, které často tvoří mozaiku s porosty s přírodě blízkým druhovým složením. Na skalnatých jižních exponovaných svazích jsou na několika místech vysázeny kultury akátu, které zcela mění trofii stanoviště a podporují výskyt nitrofilních druhů. Problémem jsou i vysoké stavy mufloní zvěře. Negativní dopad má zejména její shromažďování na výslunných a skalnatých biotopech, kde poškozují podrost okusem a podporují erozi.
Předměty ochrany
Lesy svazu Tilio-Acerion na svazích, sutích a v roklích; lokalita přástevníka kostivalového; středoevropské silikátové sutě; chasmofytická vegetace silikátových skalnatých svahů; bučiny asociace Luzulo-Fagetum; dubohabřiny asociace Galio-Carpinetum
Stanoviště
Druhy
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení