Široké blato

Evropsky významná lokalita
Široké blato
Rozloha (ha): 95,5628
Datum prvního vyhlášení: 15.04.2005
Kód Natura 2000: CZ0310611

rašelinný les; přechodová rašeliniště a třasoviště

Toto území spravuje

Charakteristika lokality: Lesní rašeliniště při hranici s Rakouskem, cca 3 km východně od obce Františkov.
Neživá příroda: Reliktní porosty blatkového boru s rojovníkem bahenním a bohatě rozvinutým mechovým patrem, součást příhraničního hvozdu. Významné ložisko humolitu v JV části Třeboňska. Geologie: Podloží tvoří středně až hrubě zrnitá dvojslídná žula prvohorního stáří (moldanubický pluton). Ta je překryta na plošině svažující se mírně k jihu prameny syceným holocenním ložiskem rašeliny s mocností až 3 m, které bylo ještě počátkem 20. století částečně těženo. S těžbou souvisí hustá síť odvodňovacích stok, zamokřené terénní deprese s postupnou regenerací rašeliniště a vyvýšený val s cestou na západní straně rezervace. Geomorfologie: Lokalita leží v Novobystřické vrchovině (v její části Maršovinská pahorkatina), v nejjižnějším výběžku Českomoravské vrchoviny. Reliéf: Terén je tvořen mírně ukloněnou plošinou, ležící v nadmořské výšce 488-506 m. Povrch je místy členěn mělkými sníženinami po těžbě rašeliny a odvodňovacími příkopy. Pedologie: Zcela převládá organozem (vrchovištní rašelina), místy na okrajích s přechody ke gleji organozemnímu a gleji typickému. Krajinná charakteristika: Velmi mírně zvlněná, převážně zalesněná krajina jižního Třeboňska, při západním okraji s roztroušenými drobnými osadami a samotami (jednotami) v okolí Františkova.
Kvalita a význam: Území zahrnuje jedny z nejhodnotnějších a nejzachovalejších porostů blatkových borů v rámci celé ČR, s významným genetickým potenciálem. Zároveň je zde ve velké míře zachován navazující komplex brusnicových rašelinných borů a rašelinných a podmáčených smrčin. Lokalita je zároveň významným refugiem celé řady rašeliništních druhů rostlin i živočišných tyrfobiontů, řazených mezi chráněné a ohrožené.
Omezení: Lokalita byla v minulosti ovlivněna těžbou rašeliny a tvorbou sítě melioračních odvodňovacích kanálů, které měly sloužit k vysušení ložiska. Systém stok je dnes z velké části zaniklý, vytěžené plochy jsou ponechány bez zásahu. Návrh managementu: Z lesnického hlediska ponechat celou plochu bez zásahu přirozenému vývoji. Vybrané dosud částečně funkční odvodňovací příkopy přehradit pro minimalizaci odtoku vody z lokality.
Péče: Dřívější odvodnění lokality způsobilo mírně narušenou stabilitu rašeliništních společenstev. V současné době je aktuální problém ohrožení genetické čistoty populace borovice blatky vlivem introgrese s borovicí lesní v okrajových částech lokality.

Otevřít mapu

Předměty ochrany

rašelinný les; přechodová rašeliniště a třasoviště

Stanoviště

Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení