Hroby
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
lokalita hořečku mnohotvarého českého
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: PP Hroby, bývalá úvozová cesta cca 200 m SV od hřbitova v obci Hroby, asi 12 km V až JV od Tábora.
Neživá příroda: Bývalá úvozová cesta a její mírně skloněné svahy porostlé krátkostébelným trávníkem mezi polními kulturami. Geologie: Horninový podklad tvoří biotiticko-muskovitické svorové ruly překryté slabou vrstvou pleistocénních deluviálních sedimentů. Geomorfologie: Území leží na západním okraji Českomoravské vrchoviny (v její snížené části Obrataňská kotlina). Reliéf: Terén je mírně zvlněný, lokalita má celkový malý sklon k SV, travnaté svahy bývalého úvozu mají rovněž mírný sklon směrem ke středové cestě. Pedologie: Půdním pokryvem je kambizem kyselá. Krajinná charakteristika: Mírně zvlněná převážně zemědělská krajina východního Táborska s dlouhodobým historickým osídlením.
Kvalita a význam: Jedna z nejbohatších populací hořečku mnohotvarého českého (Gentianella praecox ssp. bohemica) v celém areálu taxonu je v současné době pravděpodobně již poslední zachovalou populací z kdysi rozsáhlého výskytu na Voticku a Táborsku. Populace zaznamenala obrovský nárůst počtu kvetoucích jedinců (z méně než 10 jedinců na cca 700 ks) po zavedení pravidelného managementu počátkem 90. let 20. století. V letech 1999 až 2003 bylo na lokalitě zaznamenáno 63 resp. 76 (suché roky 2003 a 2004) až cca 700 (2002) kvetoucích exemplářů. V roce 2005 doznala populace významné zvýšení početnosti na 3050 kvetoucích exemplářů a stala se tak (v tomto roce) druhou nejpočetnější populací v jihočeském regionu. Tento stav je jednoznačně důsledkem velmi kvalitně a důsledně prováděného managementu.
Omezení: Dříve úvozová cesta, později nepoužívaná a zarůstající náletem, koncem 80. let 20. století zasažená rekultivacemi, které však byly včas zastaveny a terén urovnán zpět do dnešního tvaru. Od počátku 90. let 20. století pravidelná seč dvakrát v roce (první na přelomu května a června, druhá po vysemenění hořečků počátkem listopadu), přibližně jedenkrát za dva roky je lokalita po druhé seči převláčena. Návrh managementu: Pokračovat v zavedeném managementu. Dále je potřeba zajistit, aby okolní louky a pole nebyly intenzivně hnojeny, případně používány herbicidy. Žádoucí je zatravnění přilehlých pruhů orné půdy v šíři alespoň 30-50 m.
Péče: Populace je v současné době stabilizovaná, perspektivní. Případné ohrožení kromě ukončení pravidelného obhospodařování představují zejména zemědělské pozemky bezprostředně navazující na lokalitu (pole, kulturní louka). Vlastní lokalita je totiž potenciálně též přirozenou svodnicí veškerých splachů z těchto zemědělských pozemků; zatím se tak však nestalo.
Předměty ochrany
lokalita hořečku mnohotvarého českého
Druhy
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení