Zlatý kůň

Evropsky významná lokalita
Zlatý kůň
Rozloha (ha): 105,7205
Datum prvního vyhlášení: 15.04.2005
Kód Natura 2000: CZ0214003

vápnité nebo bazické skalní trávníky; formace jalovce obecného na vřesovištích nebo vápnitých trávnících; polopřirozené suché trávníky a facie křovin na vápnitých podložích; jeskyně nepřístupné veřejnosti; dubohabřiny asociace Galio-Carpinetum; lokalita netopýra velkého a vrápence malého

Toto území spravuje

Charakteristika lokality: Návrší mezi obcemi Koněprusy a Měňany. Jeskyně cca 1 km jv. od obce Koněprusy, cca 5 km j. od Berouna.
Neživá příroda: Geologie: Geologický podklad území tvoří na západě devonské vápence s asymetrickou synklinální stavbou s jádrem v oblasti Zlatého koně. Tuto strukturu omezuje na severu směrná porucha – voškovský přesmyk. Geologický podklad střední části je tvořen světlešedými akantopygovými vápenci (stupeň eifel, střední devon), které leží nad vrstevnatými šedými, místy načervenalými biodetritickými vápenci suchomastskými (stupeň dalej, spodní devon). Ve východní části vystupují silurské vápence přídolského a kopaninského souvrství.
Geomorfologie: Území lež v SV části celku Hořovická pahorkatina.
Reliéf: V západní části je výrazné návrší Zlatého koně (kóta 475 m n. m.), střední část tvoří plochý hřbet Kobyly, východní část zabírá strmější SV svah kopce Plešivec u Měňan s kótou 453 m n. m.
Pedologie: Půdní povrch tvoří převážně různá vývojová stádia rendzin, velmi omezeně hnědozemě na spraších a sprašovitých hlínách.
Krajinná charakteristika: Výrazný krajinný útvar návrší s téměř nejvyššími kótami v oblasti Českého krasu. Hercynské dubohabřiny na Plešivci přecházejí na Kobyle západním směrem mozaikovitě přes pruhy výsadeb jehličnanů, bazifilní teplomilné doubravy a světliny s úzkolistými suchými trávníky, mezofilní ovsíkové louky do širokolistých a úzkolistých suchých trávníků na Zlatém koni. Na západním okraji jsou severozápadní svahy pokryty suťovými lesy a vápnomilnými bučinami. Komplikovaný komplex krasových Koněpruských jeskyní v jednom z nejvyšších vrcholů oblasti - Zlatý kůň. Většina horizontálních prostor je v úrovni středního patra, spodní patra jsou charakterizována spíše prostornými vertikálními dutinami, svrchní patro je poměrně malé. Podstatná část prostor je fosilizována a přímé spojení jednotlivých jeskyní tohoto bloku nebylo dosud odkryto. Do lokality je zahrnuta i Nová propast. Střední patro je zpřístupněno veřejnosti.
Kvalita a význam: Suché trávníky na území Zlatého koně tvoří nejrozsáhlejší souvislý komplex v Českém krasu. Rozloha a členitost tohoto komplexu má velký význam pro udržení metapopulací hmyzu. Tento význam je zkoumán především na motýlech. Regionálně významné zimoviště netopýra velkého (Myotis myotis) a vrápence malého (Rhinolophus hipposideros).
Omezení: V případě zabezpečování prostupů do podzemních prostor dbát na vhodné provedení (prostupné pro netopýry). Pro udržení T3.4 je nutné kosení nebo ještě lépe pastva, prořezávání křovin a kácení borovice černé. V lesních porostech - šetrné hospodaření s využitím stanovištně odpovídajících druhů dřevin.
Péče: Mezofilní ovsíkové louky, širokolisté a úzkolisté trávníky jsou ohroženy absencí aktivní péče (pastva a sečení), zarůstají místně křovinami. Ohrožují je rovněž prašné imise z lomu v blízkosti Zlatého koně. Jižní okraj Kobyly a západní okraj byl zhruba v polovině 20. století roztroušeně až shlukovitě osázen směsí Pinus nigra a Larix decidua, pod výsadbou degradují širokolisté a úzkolisté suché trávníky. Od roku 2004 se plánuje zavedení pastvy.

Otevřít mapu

Předměty ochrany

vápnité nebo bazické skalní trávníky; formace jalovce obecného na vřesovištích nebo vápnitých trávnících; polopřirozené suché trávníky a facie křovin na vápnitých podložích; jeskyně nepřístupné veřejnosti; dubohabřiny asociace Galio-Carpinetum; lokalita netopýra velkého a vrápence malého

Stanoviště
Druhy

Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení