Příhrazské skály

Evropsky významná lokalita
Příhrazské skály
Rozloha (ha): 519,309
Datum prvního vyhlášení: 15.04.2005
Kód Natura 2000: CZ0214012

jeskyně nepřístupné veřejnosti; lokalita vrápence malého a vláskatce tajemného

Toto území spravuje

Charakteristika lokality: Pískovcové skalní město Příhrazské skály leží asi 9 km jz. od Turnova, na sv. okraji Mladoboleslavské kotliny. Jeskyně asi 1,5 km z. od obce Příhrazy.
Neživá příroda: Geologie: Česká křídová tabule, středně zrnité, slabě až středně litifikované a slabě kaolinické pískovce teplického souvrství. Oblast byla v neogénu proniknuta vulkanity typu olovinických nefelinitů až bazanitů. Největším tělesem je komínová intruze tvořící vrchol Mužského (463 m n. m.), kolem tohoto tělesa se jako denudační zbytek dochovaly vápnité jílovce a jílovité vápence mladšího coniaku. Geomorfologie: SZ část Jičínské pahorkatiny. Reliéf: Základním prvkem je náhorní plošina Mužského s kuželovitou elevací. Severní okraj tvoří souvislé skalní defilé na linii Příhrazy - Drábské světničky. Jižní strana plošiny je rozčleněna hustou sítí kaňonů v systém tzv. Příhrazských údolíček. Blízko jv. okraje jsou dva skalní masivy odpovídající charakterem drobnějším stolovým horám: Sokolka a Křinečská skála. Pedologie: Mozaika kyselých rankerů a podzolů s menšími výskyty rendzin na výchozech vápnitých jílovců. Na plošinách s hlinitými pokryvy převládají hnědozemě. Krajinná charakteristika: Pískovcové skalní město s charakteristickými stinnými roklemi, skalními masivy a věžemi a převážně lesní vegetací. Pseudokrasová jeskyně v pískovci, tvořená dvěmi kavernami navzájem spojenými nízkou, krátkou chodbou. Vchod do jeskyně se nachází těsně pod okrajem Příhrazské plošiny, je orientovaný do hlubokého kaňonovitého údolí. V blízkosti vchodu se nalézá skalní brána a hluboký převis. Délka jeskyně přesahuje 40 metrů, její šíře je až 18 metrů a výška prostor se pohybuje od 1 do 4 metrů. Mikroklima podzemí je charakteristické vysokou vzdušnou vlhkostí, teplota je konstantní cca 7-8 °C, bez výrazného vzdušného proudění.
Kvalita a význam: V Českém ráji území s nejrozsáhlejšími populacemi a s nejvyšším počtem lokalit. V rokli Krtola se vyskytuje plošně 2. nejrozsáhlejší kolonie v České republice. Lokalita je významná z hlediska výskytu v celé ČR. Významné zimoviště vrápence malého (Rhinolophus hipposideros) v rámci severočeské populace. Počet zimujících vrápenců má na této lokalitě dlouhodobě narůstající trend.
Omezení: Protože se jedná o lokalitu, která je součástí CHKO a přírodní rezervace, je třeba dodržovat management lesních porostů dle platného Plánu péče pro CHÚ. Ten nepřipouští žádnou rozsáhlejší těžbu (max. do 0,5 ha) nebo je možné ponechat příslušné porosty zcela bez zásahu. Kontrolovat a postihovat nepovolené táboření a pálení ohňů v lese. Opravy a údržby zabezpečení průletnou mříží.
Péče: Ohrožení můžou představovat velkoplošné holoseče v lesních porostech, které můžou vést ke změně mikroklimatu, dále pak táboření, zakládaní ohňů, a ukládání odpadků do skalních štěrbin. Jinak není druh pro svou nenápadnost na navržené lokalitě ohrožen. Zásahy do fauny, všeobecně - rušení zimujících jedinců.

Otevřít mapu

Předměty ochrany

jeskyně nepřístupné veřejnosti; lokalita vrápence malého a vláskatce tajemného

Stanoviště
Druhy

Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení