Střední nádrž vodního díla Nové Mlýny
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
populace husy běločelé (Anser albifrons); husy polní (Anser fabalis); husy velké (Anser anser); orla mořského (Haliaeetus albicilla); rybáka obecného (Sterna hirundo) a vodních ptáků v počtu vyšším než 20 000 jedinců a jejich biotopy
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Lokalita se nachází na jižní Moravě, asi 10 km S od Mikulova, mezi obcemi Strachotín a Dolní Věstonice a silnicí na Mikulov. Nádrž má rozlohu 4 km na délku a 3 km na šířku.
Neživá příroda: Oblast leží na neogénních (třetihorní) a kvartérních písčito-jílovitých uloženinách. Spadá do Dyjsko-moravská nivy – akumulační rovina. V tomto úseku je zcela vyplněna vodní nádrží. Jedná se o rovinaté území tvořené převážně vodní nádrží Nové Mlýny. V nádrži leží několik ostrovů, některé uměle vytvořené. Převládají nivní půdy a gleje.
Kvalita a význam: Střední nádrž je významným hnízdištěm, tahovou zastávkou a zimovištěm pro řadu druhů ptáků. Oblast byla vybrána s ohledem na hnízdění rybáka obecného (Sterna hirundo), na tři zimující druhy - orel mořský (Haliaeetus albicilla), husa polní (A. fabalis) a husa běločelá (A. albifrons) a na podzimní shromaždiště husy velké (Anser anser). Střední nádrž je kromě rybáka obecného také nejvýznamnějším hnízdištěm, zrzohlávky rudozobé (Netta rufina) a racka chechtavého (Larus ridibundus) v České republice. Rovněž je jediným pravidelným hnízdištěm racka bělohlavého (Larus cachinnans) a racka bouřního (Larus canus) a jedním ze tří pravidelných hnízdišť racka černohlavého (Larus melanocephalus) v ČR. Ještě donedávna představovala i největší hnízdiště husy velké (Anser anser). V první polovině 80. let minulého století na nádrži vznikla první kolonie kormorána velkého (Phalacrocorax carbo) v ČR, která sídlí nyní v NPR Křivé jezero. Na nádrži se každoročně shromažďuje více než 20 000 kusů vodních a mokřadních ptáků. V době hnízdění je to hlavně zásluhou kolonie racka chechtavého (Larus ridibundus), v zimě bezkonkurečně převládají severské husy, jejichž početnost dosáhla maxima v první polovině 90. let minulého století - odhadem 80 000-100 000 husí, z toho více než 90 % husy polní (Anser fabalis). V posledních zimách naopak převažují husy běločelé (Anser albifrons). Střední nádrž představuje rovněž největší zimoviště morčáka malého (Mergus albellus) v ČR. V době tahu je lokalita velice atraktivní pro mnoho druhů vodních ptáků (kachen, racků, rybáků a bahňáků) i pro řadu pěvců.
Omezení: zodpovědný orgán - Krajský úřad Jihomoravského kraje tradiční lidské činnosti v oblasti: myslivost sportovní rybářství rekreace - vodní sporty
Péče: Aby se zachovala atraktivita pro vodní ptáky je nutno citlivě přistupovat k obhospodařování a využívání. Nejdůležitějším ohrožujícím faktorem je kolísání vodní hladiny, zarůstání ostrůvků, lov vodních ptáků, rybářské obhospodařování a výskyt botulismu.
Předměty ochrany
a vodních ptáků v počtu vyšším než 20 000 jedinců a jejich biotopy
Druhy
Překryv s chráněným územím
Aktuální správní řízení