Soutok-Tvrdonicko
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
populace čápa bílého (Ciconia ciconia); ledňáčka říčního (Alcedo atthis); lejska bělokrkého (Ficedula albicollis); luňáka červeného (Milvus milvus); luňáka hnědého (Milvus migrans); orla královského (Aquila heliaca); raroha velkého (Falco cherrug); strakapouda prostředního (Dendrocopos medius); včelojeda lesního (Pernis apivorus); žluny šedé (Picus canus) a jejich biotopy
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Území se nachází na jižní Moravě, v Dolnomoravském úvalu, na soutoku Moravy a Dyje a dále zasahuje k Břeclavi, Lanžhotu a Hodonínu. Plošně členité území zaujímá 41 km na délku a 3-5 km na šířku.
Neživá příroda: V oblasti převažují čtvrtohorní uloženiny – písky a jíly. Spadá do podcelku Dyjsko-moravská niva jako část Dolnomoravského úvalu. Tvoří akumulační rovinu s četnými meandry, je zde nejnižší místo Moravy. Reliéf je tvořen meandry, mrtvými rameny, umělými koryty, místy vystupují nízké terasy převáté v přesypy, tzv. hrúdy. Rozsáhlé části jsou pravidelně zaplavovány. Vyskytují se nivní půdy, pseudogleje a gleje.
Kvalita a význam: Z hlediska celé České republiky jedno z nejcennějších území. Dosud zjištěno 240 druhů ptáků. Jde o hnízdiště, zimoviště i tahovou zastávku. V oblasti Soutok-Tvrdonicko hnízdí celkem 21 druhů přílohy I, z nichž splňuje kritéria osm. Lokalita Soutok je významná jako hnízdiště dravců, hnízdí pravidelně tu 10 druhů. Existuje tu nejvýznamnější hnízdiště orla královského (Aquila heliaca) v ČR. Jedinečné je tahové shromaždiště a společné nocoviště luňáků červených (Milvus milvus). Typickým druhem pro oblast je čáp bílý (Ciconia ciconia) hnízdící ve třech společných lesních koloniích společně s volavkami popelavými. Volně hnízdí na odumírajících dubech cca 50 párů. V lužních lesích hnízdí ptáci vázaní na dutiny: žluna šedá (Picus canus), strakapoud prostřední (Dendrocopos medius) a lejsek bělokrký (Ficedula albicollis). Na vlhkých nivních loukách hnízdí chřástal polní (Crex crex) v počtu až 23 volajících samců, bekasina otavní (Gallinago gallinago). V mokřadu Spodní Pláka hnízdí chřástal kropenatý (Porzana porzana), chřástal malý (Porzana parva) a chřástal vodní (Rallus aquaticus), jejichž počty kolísají na režimu umělého zaplavování a úrovně vodní hladiny. Na neregulované části Dyje a na Kyjovce a na obnovených lesních kanálech a příkopech hnízdí ledňáček říční (Alcedo atthis), ojediněle pisík obecný (Actitis hypoleucos), kulík říční (Charadrius dubius) a břehule říční (Riparia riparia). Oblast významná i jako zimoviště na řekách Dyji a Moravě. Shromažďuje se tam až několik tisíc kachen a severských druhů hus.
Omezení:
Péče:
Předměty ochrany
a jejich biotopy
Druhy
Překryv s chráněným územím
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení