Poodří

Ptačí oblast
Poodří
Rozloha (ha): 8 042,5881
Datum prvního vyhlášení: 13.01.2005
Kód Natura 2000: CZ0811020

populace bukače velkého (Botaurus stellaris); kopřivky obecné (Anas strepera); ledňáčka říčního (Alcedo atthis); motáka pochopa (Circus aeruginosus) a jejich biotopy

Toto území spravuje

Charakteristika lokality: Území se nachází v SV části České republiky, na severní Moravě, mezi obcemi Ostrava-jih a Jeseník nad Odrou a pokrývá většinu stejnojmenné CHKO. Území tvoří úzký pruh podél řeky Odry, který je 32 km dlouhý a 4 km široký.
Neživá příroda: Podloží tvoří čtvrtohorní sedimenty Odry, na okraji území se uplatňují flyšové karpatské horniny. Poodří leží z geomorfologického hlediska v provincii Západní Karpaty, v podcelku Oderská brána, spadajícího do celku Moravské brány. Reliéf je nivní s nízkými terasami se zamokřeným povrchem. Průměrná výška je 200 m n. m. Na nivních sedimentech, v nichž je zvýšená hladina podzemní vody, leží zejména nivní půdy glejové lehčí až velmi těžké. Na dočasně zamokřených sprašových hlínách hlavní terasy Odry a jejích přítoků vznikly kvalitní hnědozemě oglejené a illimerizované půdy oglejené středně těžké. Celá oblast je tvořena dlouhým pruhem rovinného až pahorkatinného terénu kolem řeky Odry a jejich přítoků. Niva je ovlivněna lidskou činností, především přítomností řady rybníků, náhonů a odvodňovacích kanalů.
Kvalita a význam: Převážně mokřadní charakter Poodří předurčuje význam oblasti pro vodní a mokřadní druhy ptáků jak v době hnízdění, tak při tahu. Při jarním tahu se jako významný potravní zdroj uplatňují mělce zaplavené louky v nivě Odry (až 20 km2). Kritéria pro ptačí oblast splňují tři druhy přílohy I a jeden shromažďující se stěhovavý druh. Na vodních tocích, zejména na meandrujícím toku řeky Odry po celé délce v oblasti (45 říčních kilometrů), nachází výborné podmínky ledňáček říční (Alcedo atthis). Na rybnících s rozsáhlejšími porosty rákosu nebo orobince hnízdí bukač velký (Botaurus stellaris), zatímco moták pochop (Circus aeruginosus) neobsazuje jen rybníky se zachovalým tvrdými porosty vodních rostlin, ale také louky s drobnými mokřady s rákosinami nebo odvodňovací kanály s ostrovy rákosu i obilná pole. Vodní toky, zejména meandrující tok řeky Odry, poskytují výborné podmínky nejen pro hnízdění ledňáčka říčního, ale také pro hnízdění břehule říční (Riparia riparia) a pisíka obecného (Actitis hypoleucos) - 5-15 párů. Až do poloviny 90. let 20. století dosahovaly počty vodních ptáků v době hnízdění více než 20 000 kusů, v dalších letech však došlo k poklesu na 10 000-15 000 ex. v důsledku úbytku hnízdící populace racka chechtavého (Larus ridibundus). Z početných druhů na tahu splňuje kritérium kopřivka obecná (Anas strepera), která v oblasti rovněž hnízdí. Hojně protahují bahňáci, především čejka chocholatá (Vanellus vanellus), jespák bojovný (Philomachus pugnax) a vodouš bahenní (Tringa glareola). Na vlhkých loukách jsou význačnými druhy chřástal polní (Crex crex) a vodouš rudonohý (Tringa totanus), který také hnízdí na dnech vypuštěných rybníků. Ojediněle se ještě v hnízdní době vyskytuje břehouš černoocasý (Limosa limosa). Místy je na loukách zjišťován konipas luční (Motacilla flava), řídce bramborníček hnědý (Saxicola rubetra) a bramborníček černohlavý (Saxicola torquata).
Omezení: zodpovědný orgán - Správa ochrany přírody - Správa CHKO Poodří tradiční lidské činnosti v oblasti: lesnictví myslivost turistika a rekreace zemědělství rybářství
Péče: Intenzifikace hospodaření na rybnících: silné obsádky větších ryb způsobují vymizení měkkých a tvrdých porostů vodních rostlin, vysoký zákal vody, téměř vymizení vodních bezobratlých a drobných obratlovců (bukač velký, moták pochop). Kolísání vodní hladiny na rybnících v době hnízdění (bukač velký, moták pochop). Zvyšující se turistické využívání území (pěší turistika a cykloturistika). Kosení lučních mokřadů a rákosin (moták pochop). Hnojení luk kejdou. Vjíždění motorových vozidel o volné krajiny. Potenciální faktory: Realizace záměru plavebního kanálu Odra-Dunaj-Labe. Realizace záměru Distribučního centra ve Studénce-Nové Horce. Budování přehrad na horním toku Odry nebo na některém z jejích hlavních přítoků.

Otevřít mapu

Předměty ochrany

a jejich biotopy

Druhy

Překryv s chráněným územím
Aktuální správní řízení