Horní Vsacko
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Území se nachází ve V části České republiky, na severní Moravě při státní hranici se Slovenskem a rozkládá se mezi obcemi Velké Karlovice, Malá Bystřice a Lužná u Vsetína. Navrhovaná ptačí oblast Horní Vsacko zabírá asi jednu čtvrtinu jižní části CHKO a IBA Beskydy. Rozsáhlé území zaujímá geomorfologický celek Vsetínské vrchy a Javorníky a měří 30 km na délku a 17 km na šířku.
Neživá příroda: Geomorfologicky náleží do podprovincie Vnější Západní Karpaty, biogeograficky do Karpatské podprovincie. Podloží je tvořeno flyšovými horninami račanské jednotky, které mají značný podíl pískovcové složky a jsou kyselé. Reliéf je velmi členitý, hřebeny jsou rozčleněny přítoky Bečvy, které vytvořily boční úzká údolí nebo kotliny. Samotná Bečva vytvořila široké údolí. Časté jsou svahové sesuvy. Území je lesnaté s velkými plochami luk a pastvin. Pedologie: v území převažují hnědé půdy, velký podíl tvoří mezotrofní až eutrofní kambizemě, nacházejí se zde také půdy kyselé a podzolové. Krajinná charakteristika: Převážně hornatá a lesnatá krajina. Specifický krajinný ráz utváří členitý terén, vodní toky, vegetační kryt a volně žijící živočišstvo, rozvržení a využití lesního a zemědělského půdního fondu.
Kvalita a význam: Velice rozmanitá krajina hostí bohaté populace nejen kvalifikujících se druhů přílohy I, ale i dalších významných ohrožených druhů ptáků. Poněvadž se jedná o horskou oblast, má navrhovaná ptačí oblast pro většinu druhů význam jako hnízdiště. Oblast byla navržena pro celkem sedm druhů přílohy I. Pro lesní biotopy je z nich nejvýznamnější strakapoud bělohřbetý (Dendrocopos leucotos), vyžadující přítomnost různě narušených, odumírajících i odumřelých stromů, v kterých si tesá dutiny a hledá potravu. Jako potravní zdroje mu slouží i stromy padlé na zem. Dává přednost bučinám nebo smíšeným porostům s převahou buku. Požadavky druhu nejlépe splňují pralesovité porosty, ale významná část populace hnízdí v běžných hospodářských porostech ve věku nad 100 let, v kterých se díky zanedbávání výchovných a těžebních zásahů vytvořily vhodné existenční podmínky. Početné a stabilní populace mají rovněž čáp černý (Ciconia ciconia), jeřábek lesní (Bonasa bonasia), jehož optimálním biotopem jsou pestřejší smíšené porosty v blízkosti otevřených ploch s rozptýlenou zelení, lejsek malý (Ficedula parva). Datlík tříprstý (Picoides tridactylus) hnízdí rozptýleně v hospodářských smrkových monokulturách, ale o jeho rozšíření a početnosti v oblasti není dostatek znalostí. Louky a pastviny oblasti obývá nejpočetnější populace chřástala polního (Crex crex) v Beskydech a díky množství rozptýlené zeleně v otevřené krajině je vůbec nejpočetnějším druhem přílohy I v oblasti ťuhýk obecný (Lanius collurio). Mezi početně zastoupené druhy patří také lejsek bělokrký (Ficedula albicollis), žluna šedá (Picus canus) a datel černý (Dryocopus martius), ale i některé další druhy, neuvedené sice v příloze I, ale významné z hlediska fauny ČR - holub doupňák (Columba oenas), rehek zahradní (Phoenicurus phoenicurus) a kos horský (Turdus torquatus). Sovy z přílohy I zastupují zejména sýc rousný (Aegolius funereus) a kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum), dravce včelojed lesní (Pernis apivorus). V roce 2004 byl také prokázán 1. hnízdní výskyt puštíka bělavého (Strix uralensis).
Omezení:
Péče:
Rizikové faktory: Kácení starých porostů a odstraňování poškozených, narušených a doupných stromů v hospodářských porostech (zejména v bučinách) při výchovných zásazích a nahodilých těžbách (puštík bělavý, kulíšek nejmenší, sýc rousný, žluna šedá, datel černý, strakapoud bělohřbetý, datlík tříprstý, lejsek malý, lejsek bělokrký). Výsadba stejnověkých smrkových a bukových monokultur (jeřábek lesní, tetřev hlušec, kulíšek nejmenší, žluna šedá, strakapoud bělohřbetý, lejsek malý). Nevhodná doba seče, výstavba obytných domů ve volné krajině, likvidace mezí a remízů, zalesňování zemědělské půdy (chřástal polní) likvidace remízů a křovinatých biotopů, zástavba otevřených ploch obytnými domy, zalesňování zemědělské půdy (ťuhýk obecný) potenciální faktory: rozvoj turistiky a výstavba rekrečních objektů, lanovek, nových komunikací, cyklostezek, sjezdovek a průmyslových zón. Potenciální faktory: rozvoj turistiky a výstavba rekrečních objektů, lanovek, nových komunikací, cyklostezek, sjezdovek.
Předměty ochrany
a jejich biotopy
Druhy
Překryv s chráněným územím
Realizace péče
Aktuální správní řízení