Labské pískovce

Ptačí oblast
Labské pískovce
Rozloha (ha): 35 487,18
Datum prvního vyhlášení: 31.12.2004
Kód Natura 2000: CZ0421006

popualce datla černého (Dryocopus martius); chřástala polního (Crex crex); sokola stěhovavého (Falco peregrinus); výra velkého (Bubo bubo) a jejich biotopy

Toto území spravuje

Charakteristika lokality: Území se rozkládá podél státní hranice s Německem o celkové délce 43 km, v nejširším místě má 17 km a leží mezi obcemi Tisá, Děčín, Česká Kamenice a Mikulášovice. Navržená oblast zaujímá většinovou rozlohu NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce.
Neživá příroda: Oblast Labské pískovce je tvořena převážně druhohorními sedimenty, převážně pískovci, jsou zde však zastoupeny také např. prvohorní granodiority. Geomorfologicky patří oblast do celku Děčínské vrchoviny, rozdělené tokem Labe. Pozdější sopečná činnost rozlámala až 1 km mocnou pískovcovou desku soustavou zlomů. Po další milióny let byla tvářnost krajiny modelována nejrůznějšími erozivními silami. K základním tvarům území patří údolí tvaru soutěsek a kaňonů, obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Kaňon Labe mezi Děčínem a Hřenskem představuje jedinečný přírodní útvar. Mezi důležité přítoky patří říčky Kamenice a Křinice. Reliéf je velmi členitý. Specifikum tvoří pískovcové kaňony, hluboká údolí, skalní města a stolové hory. Údolí vodních toků jsou hluboce zaříznuta do podloží, úzká bez výrazněji vytvořené nivy. V oblasti je několik základních půdních typů. Lesní půdy jsou zastoupeny především arenických podzolem, litozemí a arenickou kambizemí. Na zemědělské půdě převažují pseudogleje.
Kvalita a význam: Charakteristické pro zdejší oblast jsou výrazné skalní útvary, které slouží jako hnízdiště pro dva cílové druhy - sokola stěhovavého (Falco peregrinus) a výra velkého (Bubo bubo). Další cílový druh datel černý (Dryocopus martius) je typickým lesním zástupcem a vzhledem k velké lesnatosti území je poměrně hojně zastoupen. V oblasti je poměrně výrazně zastoupena také zemědělská krajina, která si dodnes uchovala značnou pestrost a díky tomu se zde vyskytuje také řada druhů typických pro toto prostředí včetně čtvrtého kritériového druhu chřástala polního (Crex crex). Díky rozmanitým typům prostředí je avifauna této oblasti poměrně bohatá, hnízdění nebo velmi pravděpodobné hnízdění bylo prokázáno u více než 140 druhů ptáků. Byl zde zaznamenán výskyt ještě dalších 19 druhů Přílohy I, např. kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum) – 25-30 párů, sýc rousný (Aegolius funereus) – 20-40 párů, včelojed lesní (Pernis apivorus) – 5-10 párů. Otevřené plochy hostí ve významných počtech ťuhýka obecného (Lanius collurio) – 220-250 párů. Velmi významným typem prostředí jsou zde také stojaté vody a mokřady, na které je vázán např. jeřáb popelavý (Grus grus) – 1-2 páry. Vodní plochy často přecházejí do mokřadních luk, kde hnízdí např. další významný druh bekasina otavní (Gallinago gallinago) – 10-15 párů. K velmi zachovalým krajinným prvkům tohoto území patří vodní toky, které poskytují dostatek hnízdních příležitostí ledňáčkovi říčnímu (Alcedo atthis) a skorci vodnímu (Cinclus cinclus). Mimořádně významná je řeka Labe s pravidelně hnízdícím pisíkem obecným (Actitis hypoleucos). Pravidelně zde zimují stovky kusů ptáků např. morčák velký (Mergus merganser), lyska černá (Fulica atra), polák velký (Aythya ferina), polák chocholačka (Aythya fuligula), kormorán velký (Phalacrocorax carbo), a vzácně další druhy. Pravidelně tu protahuje např. orel mořský (Haliaeetus albicilla) a další druhy ptáků.
Omezení: zodpovědný orgán - Správa NP České Švýcarsko a Správa ochrany přírody - Správa CHKO Labské pískovce tradiční lidské činnosti v oblasti: lesnictví myslivost zemědělství turistika a rekreace, horolezectví
Péče: Rušení sokolů stěhovavých a výrů velkých na hnízdištích turistikou a horolezectvím. Vybírání hnízd sokolů stěhovavých a výrů velkých. Úhyny na sloupech elektrického vedení (sokol stěhovavý, výr velký). Zarůstání skalních stěn (sokol stěhovavý). Intenzivní pastva, převod luk na ornou půdu, kosení luk a jiné hospodaření na zemědělské půdě pomocí mechanizace v nevhodnou dobu (chřástal polní).

Otevřít mapu

Předměty ochrany

a jejich biotopy

Druhy

Překryv s chráněným územím
Aktuální správní řízení