Pálava

Ptačí oblast
Pálava
Rozloha (ha): 8 539,3852
Datum prvního vyhlášení: 31.12.2004
Kód Natura 2000: CZ0621029

populace čápa bílého (Ciconia ciconia); lejska bělokrkého (Ficedula albicollis); orla mořského (Haliaeetus albicilla); pěnice vlašské (Sylvia nisoria); strakapouda jižního (Dendrocopos syriacus); strakapouda prostředníhp (Dendrocopos medius); ťuhýka obecného (Lanius collurio); včelojeda lesního (Pernis apivorus) a jejich biotopy

Toto území spravuje

Charakteristika lokality: Území se nachází na jižní Moravě a leží mezi obcemi Dolní Věstonice, Přítluky, Sedlec a Mikulov. Navržená ptačí oblast je totožná s CHKO Pálava a na délku zaujímá 17 km, na šířku 9 km.
Neživá příroda: V oblasti se vyskytuje zbytek největšího moravského bradla tvořeného především jurskými vápenci. Území je silně zkrasovělé. Pavlovské vrchy patří k čelní části příkrovu vnějšího flyšového pásma, které sem bylo přesunuto v třetihorách od východu. Příkrov zde budují silně zvrásněné jílovce, pískovce a slepence jednotky ždánické a pouzdřanské (starší třetihory). Do nich byly při horotvorných pohybech zavlečeny bloky pevných jurských až spodnokřídových (druhohory) vápenců a tmavých jílovců. Sprašové pokryvy. Oblast spadá do okrsku Pavlovské vrchy jako východní část podcelku Mikulovská vrchovina. Členitá vrchovina s převážně denudačním reliéfem a vypreparovanými vápencovými bradly. Reliéf je morfologicky velmi výrazný a členitý, celek tvoří „malé pohoří“. Na vápencích vznikaly rendziny, na spraších černozemě, v nižších polohách nivní půdy a gleje.
Kvalita a význam: Velmi cenné území, které hostí 20 druhů přílohy I, z nichž je osm cílových. Hojně zastoupené biotopy, lesostepi, skalnaté a drnové stepi obývá početná populace pěnice vlašské (Sylvia nisoria) a ťuhýka obecného (Lanius collurio). V teplomilných doubravách a dubohabřinách hnízdí strakapoud prostřední (Dendrocopos medius), včelojed lesní (Pernis apivorus), lejsek bělokrký (Ficedula albicollis). Staré sady, ovocné aleje a zahrady obývá početná populace strakapouda jižního (Dendrcopos syriacus). V lužních biotopech na Křivém jezeře žije kolonie 10-12 párů čápa bílého a jediná kolonie kormorána velkého (Phalacrocorax carbo) na Moravě. Lokalita je též pravidelným zimovištěm orla mořského (Haliaeetus albicilla). Pravidelně hnízdí luňák hnědý (Milvus migrans), příležitostně i luňák červený (Milvus milvus). V Milovickém lese hnízdí významná část populace dudka chocholatého (Upupa epops) v ČR. Pavlovské vrchy jsou zimovištěm zedníčka skalního (Tichodroma muraria).
Omezení: zodpovědný orgán - Správa ochrany přírody - Správa CHKO Pálava tradiční lidské činnosti v oblasti: zemědělství myslivost turistika a rekreace
Péče: Stepní a luční biotopy jsou ohroženy zarůstáním keři. Nadměrné zarůstání ohrožuje pěnici vlašskou a ťuhýka obecného ztrátou hnízdiště a dudka chocholatého ztrátou potravních možností. Dravci hnízdící a zimující v NPR Křivé jezero jsou rušeni rybáři. Rybníky Šibeník a Nový, které jsou hnízdištěm bukáčka malého, bukače velkého, chřástala malého a rákosníka velkého, jsou intenzívně využívány pro chov ryb.

Otevřít mapu

Předměty ochrany

a jejich biotopy

Druhy

Překryv s chráněným územím
Aktuální správní řízení