Údolí Otavy a Vltavy

Ptačí oblast
Údolí Otavy a Vltavy
Rozloha (ha): 18 368,1054
Datum prvního vyhlášení: 06.12.2004
Kód Natura 2000: CZ0311034

populace kulíška nejmenšího (Glaucidium passerinum); výra velkého (Bubo bubo) a jejich biotopy

Toto území spravuje

Charakteristika lokality: Navržená ptačí oblast se rozkládá v severní části Písecka na území Středočeské pahorkatiny a leží mezi obcemi Bohostice, Osek, Čížová, Probulov. Plošně členité území o délce 27 km a šířce 17 km v nejširším místě.
Neživá příroda: Žulové horniny středočeského plutonu a ortoruly a migmatity podolského komplexu moldanubika (starohory) tvoří podklad oblasti. Místy se vyskytují pleistocenní říční terasy. Území tvoří okrsek Zvíkovská pahorkatina (erozně denudační reliéf s rozsáhlými zbytky neogenních zarovnaných povrchů) z podcelku Písecká pahorkatina a okrsek Klučenická pahorkatina (členitá pahorkatina se silně rozčleněným erozně denudačním reliéfem se strukturními hřbety) z podcelku Březnická pahorkatina. Pro reliéf jsou určující hluboce zaříznutá údolí Vltavy a Otavy. Hladina řek je vzduta – vodní nádrž Orlík. Převažují kambizemě nasycené a kyselé, částečně pseudogleje a kambizemě pseudoglejové. Místy jsou vyvinuty organozemě, na skalních stanovištích ranker litický a surové nevyvinuté půdy.
Kvalita a význam: Prioritním druhem oblasti je výr velký (Bubo bubo), který hnízdí hlavně ve skalnatých, kaňonovitých údolích řek (cca 1 pár na 5 km toku řek Otavy a Vltavy). Kromě toho jsou nepravidelně nalézána hnízda i na vhodných místech v lesních komplexech, např. ve starých hnízdech dravců, pod vývraty stromů apod. Potravní okrsky jednotlivých párů zasahují do otevřené krajiny i mimo ptačí oblast. Stav populace je stabilní. Druhým kvalifikujícím se druhem přílohy I je kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum), který je vázán na rozlehlejší starší lesní komplexy s dostatečnou nabídkou dutin, hlavně po strakapoudovi velkém. Preferuje spíše porosty jehličnatých stromů. Důležitá je přítomnost pasek či rozhraní mezi porosty různého věku a také podrostu mladších stromů a keřů. V oblasti hnízdí rovněž menší populace sýce rousného (Aegolius funereus). Z dravců jsou na území souvislých lesních porostů plošně rozšíření jestřáb lesní (Accipiter gentilis), krahujec obecný (Accipiter nisus), káně lesní (Buteo buteo) a včelojed lesní (Pernis apivorus) - 1-3 páry. Díky vhodným hnízdním příležitostem a dostatku potravy na řekách i okolních rybnících je v posledních letech pravděpodobné i hnízdění orla mořského (Haliaeetus albicilla). Ve starších lesích je běžný datel černý (Dryocopus martius) - 30-40 párů, ve zbytcích listnatých lesů vyšších věkových kategorií hnízdí strakapoud prostřední (Dendrocopos medius) - 20-30 párů a žluna šedá (Picus canus) - 8-12 párů. Významným lesním druhem je čáp černý (Ciconia nigra) - 3-5 párů. K charakteristickým zástupcům řádu pěvců patří především některé druhy vázané na dostatek starších stromů s hnízdními dutinami, jako je lejsek bělokrký (Ficedula albicollis) - 50-100 párů či vzácně lejsek malý (Ficedula parva).
Omezení: zodpovědný orgán - Krajské úřady Jihočeského a Středočeského kraje tradiční lidské činnosti v oblasti: lesnictví myslivost
Péče: Nezákonný lov výra velkého a vybírání vajec a mláďat, rušení.

Otevřít mapu

Předměty ochrany

a jejich biotopy

Druhy

Překryv s chráněným územím
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení