Velký kámen

Přírodní památka
Velký kámen
Rozloha (ha): 3,649
Datum prvního vyhlášení: 03.08.1999

Cenný geomorfologický útvar, kterým je rozsáhlý výchoz pískovcových godulských vrstev, značně rozrušený erozní činností a fragmentu lesního porostu přirozeného charakteru s vysokou biodiverzitou.

Toto území spravuje

Flóra: Společenstva su­ťových a roklinových lesů svazu Tilio-Acerion. Stromové patro je tvořeno bukem lesním (Fagus sylvatica) a javorem klenem (Acer pseudoplatanus), hojná je jedle bělokorá (Abies alba), doprovázejíje javor mléč (Acer platanoides), jilm horský (Ulmus glabra), jasan ztepilý (Fraxinus excelsior) a lípa malolistá (Tilia cordata). Jen v příměsi roste smrk ztepilý (Picea abies), vzácný je jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia). Po m ěrn ě do bře je vyvinuto keřové patro s mladými jedinci stromových dřevin a s lís­kou obecnou (Corylus avella­na), zimolezem černým (Loni­cera nigra), bezem červeným (Sambucus racemosa) a srstkou angreštem (Ribes uva-cris­pa). Méně hojný je lýkovec je­dovatý (Daphne mezereum) a růže převislá (Rosa pendulina). Bylinné patro tvoří mozai­ka populací jednotlivých druhů, např. kyčelnice devítilisté (Den­taria enneaphyllos), k. cibulkonosné (D. bulbifera), měsíčnice vyrvalé (Lunaria rediviva), šalvěje lepkavé (Salvia glutinosa), bažanky vytrvalé (Mercurialis perennis), udatny lesní (Aruncus vulgaris) a pižmovky mošusové (Adoxa moschatellina).V celém území roztroušeně ros­tou lipnice hajní (Poa nemoralis), kakost smrdutý (Geranium robertianum), šťavel kyselý (Oxalis acetosella), kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), svízel vonný (Galium odoratum), třtina rákosovitá (Calamagrostis arundinacea), plicník tmavý (Pul­monaria obscura) a pitulník žlutý (Galeobdolon luteum). Na skalních výchozech je hojný osladic obecný (Polypodium vulgare), poměrně vzácná je kapradina lalocnatá (Polystichum aculeatum). Na odumřelé dřevo je vázána celá řada dřevokazných hub.  
Fauna: Vzhledem k malé výměře území a okolním smrko­vým monokulturám převažují především nenárocnější, všeobec­ně rozšířené lesní druhy. Osluněné skalky obývají zmije obecná (Vipera berus) a ještěrka živorodá (Zootoca vivipara). Na starší lesní porosty jsou vázáni například datel cerný (Dryocopus martius), strakapoud velký (Dendrocopos major) , žluna zelená (Picus viridis), kos hor­ský (Turdus torquatus), pěvuška modrá (Prunella modularis), jestřáb lesní (Accipiter gentilis), krkavec velký (Corvus corax), plch velký (Glis glis) a všude ubývající veverka obecná (Sciurus vulgaris). 
Neživá příroda: Území leží na okraji vlastních godulských vrs­tev, níže po svahu vystupují pest­ré godulské vrstvy. Obnažená čela vrstev tvoří několik desítek metrů dlouhou skalní stěnu, svahy pod ní jsou pokryty hru­bou balvanitou sutí. Na podlo­ží se vyvinuly kambizemě. 

Otevřít mapu

Předměty ochrany

Cenný geomorfologický útvar, kterým je rozsáhlý výchoz pískovcových godulských vrstev, značně rozrušený erozní činností a fragmentu lesního porostu přirozeného charakteru s vysokou biodiverzitou.

Ekosystémy
Druhy
Útvary neživé přírody

Překryv s chráněným územím
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení