Polánka
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
Suchá loučka a přilehlý remízek. Jediná lokalita prstnatce bezového v CHKO Železné hory.
Toto území spravuje
Flóra: Lesním porostu je tvořen břízou bělokorou, bukem lesním a dubem letním. Keřové patro zde tvoří líska obecná, trnka obecná a hloh. Z hlediska ochrany přírody je zásadní luční porost s výskytem orchideje prstnatec bezový (Dactylorhiza smabucina). PP Polánka je vsoučasné době jedinou známou lokalitou výskytu prstnatce bezového na území CHKO Železné hory. Tuto nejcennější část chráněného území tvoří degradovaná louka svazu Violion caninae, kde roste mimo jiné i prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), na okraji lesa konvalinka vonná (Convallaria majalis), vítod obecný (Polygala vulgaris).
Fauna: V PP Polánka žijí bežné druhy živočichů, jelikož se svými 0,3 hektary je přírodní památka příliš malá na to, aby skýtala dostatečné zázemí pro ohrožené druhy živočichů často se specifickými nároky na stanoviště.
Neživá příroda: Jedná se o rovinatý pozemek s mírným severním sklonem. Nadmořská výška se pohybuje v rozmezí od 566 do 570 m.n.m.Podloží je tvořeno rulami ohebského krystalinika, které vystupují blízko k povrchu. V ohebském krystaliniku převažují načervenalé dvojslídné migmaty s průniky červených ortorul, jsou zde patrné vložky biotitické pararuly.Vznikly zde půdy kambizemního typu (kambizem typická, varieta kyselá). Kambizemě tvoří největší podíl půdního pokryvu ČR (asi 45 % výměry zemědělské půdy). Vyskytují se na různých substrátech, v oblastech pahorkatin i vrchovin, mají značně odlišné vlastnosti a původně byly pokryty lesními porosty.
Omezení: Pro zachování malé a křehké populace prastnatce bezového, která čítá jen několik jedinců je pouze s předchozím souhlasem orgánu ochrany přírody – SCHKO Železné hory – možné vstupovat do prostoru chráněného území nebo narušovat vegetační kryt. Zakázaná je jakákoliv manipulace s prstnatcem bezovým a májovým.
Péče: Každý rok je na území přírodní památky prováděno ruční kosení s následným úklidem vzniklé biomasy mimo lokalitu, což má pozitivní vliv na stabilizaci lučního biotopu. Seče jsou prováděny na začátku července (do konce srpna). Přibližně jednou za 3 roky jsou prováděny výřezy náletových dřevin, aby nedocházelo k zarůstání louky.
Předměty ochrany
Suchá loučka a přilehlý remízek. Jediná lokalita prstnatce bezového v CHKO Železné hory.
Ekosystémy
Druhy
Překryv s chráněným územím
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení