Kotvice

Přírodní rezervace
Kotvice
Rozloha (ha): 140,5303
Datum prvního vyhlášení: 17.12.1970

Rybníky Kotvice a Nový patří díky biologické rozmanitosti mezi nejvýznamnější vodní plochy v kraji. V okolních druhově i věkově pestrých lesích se daří mnoha druhům hub, brouků či lesních ptáků. Vlhké louky mezi rybníky a řekou Odrou jsou pravidelně zaplavované a nacházejí se na nich dočasné (periodické) i trvalé tůně. 

... plody kotvice plovoucí, kterým se také říká „jezuitské ořechy“ nebo „vodní kaštany“, se až do 19. století používaly v kuchyni? Mlely se na mouku a z té se pak pekl chléb nebo vyráběla kaše. 

Toto území spravuje

Flóra: V mělčinách rybníků Kotvice a Nový se vyskytují porosty vodních rostlin včetně kriticky ohrožených druhů nepukalky plovoucí, řečanky menší a kotvice plovoucí. V tvrdém luhu nad rybníkem Nový rostou mohutné staré stromy – především duby a několik topolů bílých. V terasovém svahu nad rybníky převažují dubohabřiny polonského typu. Mezi rybníky a řekou Odrou leží pás zaplavovaných psárkových luk s mokřady a tůněmi. 
Fauna: Rezervace je významná zejména pestrou ptačí faunou. Hnízdí zde kriticky ohrožené potápky černokrké, které zde využívají bezpečí kolonie racků chechtavých. Luční tůně nabízejí vhodné podmínky pro rozmnožování čolků a žab. Na živé i mrtvé staré stromy jsou vázány vzácné druhy brouků a ptáků, kteří hnízdí v jejich dutinách. Na dubech kolem centrálního mokřadu vznikla na přelomu tisíciletí hnízdní kolonie volavky popelavé. 
Neživá příroda: Území rezervace se člení na údolní nivu a hlavní terasu. Je charakteristické jemnou krajinnou mozaikou, která je pro CHKO Poodří typická: rybníky, louky s mokřady a tůněmi a rozptýlenou zelení, tvrdý luh, části měkkého luhu, svah říční terasy s dubohabřinami a četnými drobnými prameništi. 
Omezení: Kvůli hnízdění vzácných a chráněných druhů ptáků se v období od dubna do srpna do některých míst v rezervaci omezuje vstup (např. společná hráz rybníků Kotvice a Nový). Do prostoru bývalé obory je s ohledem na přirozený vývoj lesa, vstup možný jen na vlastní nebezpečí (z důvodu ohrožení života či zdraví pádem větví). 
Péče: Na rybnících se hospodaří způsobem šetrným k přírodě. Je vyloučeno hnojení a používání chemických látek. Množství i druhové složení rybí obsádky se přizpůsobuje ochraně rostlin a živočichů. Lesy jsou z velké části ponechány samovolnému vývoji. 
Autor popisu: AOPK ČR

Otevřít mapu

Předměty ochrany

Charakteristická mozaika druhově bohatých ekosystémů Poodří, zahrnující rybníky s hnízdními ostrovy a litorálními porosty, lužní lesy a dubohabřiny s vyšším zastoupením mrtvého dřeva a zaplavované louky s mokřady a tůněmi; přirozená a přírodě blízká rostlinná společenstva, vzácné a zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů v těchto ekosystémech

Ekosystémy
Druhy

Překryv s chráněným územím
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Realizace péče
Aktuální správní řízení