Kynžvartský kámen

Přírodní památka
Kynžvartský kámen
Rozloha (ha): 0,0178
Datum prvního vyhlášení: 30.08.1990

Geologický fenomén – žulový blok s dokonale vyvinutými mikrotvary zvětrávání (pseudoškrapy).

...Kynžvartský kámen je největší z žulových kamenů v okolí Kynžvartu? Vznikl již ve starohorách. Okolní zvětraliny byly odplaveny a zůstalo jen tvrdší jádro hrubozrnné žuly.

Toto území spravuje

Flóra: Pohledově působivý geologický útvar je usazen do harmonického přírodního prostředí na ploše porostlé nelesní dřevinnou zelení s výskytem běžných původních dřevin jako líska obecná, javor mléč, buk lesní, bez černý, ostružiník maliník atd.Po obvodu skály vyrůstají keříčky borůvky černé, jahodníku truskavce a starčeku vejčitého. Samotný kámen je porostlý mechorosty Brachythecium spp. a lišejníky – zejména druhem terčovka skalní (Permelia saxatilis). Na území přírodní památky, v jejím ochranném pásmu a bezprostředním okolí nebyly zjištěny vzácné či chráněné druhy rostlin. Negativním jevem je především silný výskyt invazního bolševníku velkolepého (Heracleum mantegazzianum).
Fauna: Na území přírodní památky, v ochranném pásmu a bezprostředním okolí nebyly zjištěny vzácné či chráněné druhy živočichů.
Neživá příroda: Přírodní památka představuje osamělý žulový blok s dokonale vyvinutými žlábkovými pseudoškrapy, které dosahují hlouby až 60 cm. Jejich vznik předpokládá teplé a vlhké prostředí, které zde panovalo koncem třetihor.
Péče: Přímo na geologickém útvaru není třeba provádět aktivní management, pokud by došlo k nadměrnému zarůstání povrchu balvanu rostlinami nebo mechorosty, lze z estetického hlediska a jako prevence proti erozi kamene přistoupit k jejich odstranění.

Otevřít mapu

Předměty ochrany

Geologický fenomén – žulový blok s dokonale vyvinutými mikrotvary zvětrávání (pseudoškrapy).

Útvary neživé přírody

Překryv s chráněným územím
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení