Štíří důl
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
Přírodovědecky cenné území s výskytem chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů.
Toto území spravuje
Flóra: Na stanovišti lesního typu bohaté jedlové bučiny žindavové (Galiorotundifolii-Abietetumalbae) převažují změněné smrkové porosty s lokálně různou příměsí jedle bělokoré. Částečně zachovány jsou klenové bučiny až roklinové javořiny svazu Tilio-Acerion s bukem lesním a javorem klenem. V úžlabině potoka s fragmentem svazu Alnionincanae roste olše lepkavá s vtroušeným jasanem ztepilým. V bohatém keřovém podrostu je početný zimolez černý a roste zde také oměj vlčí mor, měsíčnice vytrvalá, čarovník prostřední, podbílek šupinatý, pižmovka mošusová, silenka dvoudomá, lýkovec jedovatý, růže převislá aj. V horní bezlesé části území jsou zachovány přírodě blízké porosty luk a pastvin svazů Violioncaninaea Arrhenatherionelatioris, doprovázené na výslunných svazích fragmenty svazu Bromionerecti, s výskytem subxerofilních druhů. Na jediné lokalitě v CHKO se zachoval zbytek populace hořečku mnohotvarého českého, dále zde ojediněle roste pětiprstka žežulník a vemeník dvoulistý.
Fauna: Území rezervace obývají různé druhy pavouků, střevlíků, mravenec lesní, čmelák zemní a řada dalších bezobratlých. V oblasti ojedinělá je zachovalá populace mloka skvrnitého, po jehož lidovém názvu „štír“ dostalo údolí své jméno. Dalšími zde se rozmnožujícími druhy obojživelníků jsou čolek horský, skokan hnědý, ropucha obecná, r. zelená a v rybníčku ve spodní části území i kuňka obecná. Běžně rozšířenými druhy plazů jsou slepýš křehký a ještěrka živorodá, řídce se vyskytuje i zmije obecná a užovka obojková. Hnízdí zde datel černý, puštík obecný, kulíšek nejmenší, holub doupňák, lejsek malý, ořešník kropenatý, bramborníček hnědý, linduška luční, ťuhýk obecný aj. Žjií tu i rejsek obecný, plšík lískový a další druhy savců.
Neživá příroda: Podložím do plochého reliéfu Dářské brázdy výrazně zaříznutého údolí Štírového potoka jsou vápnité slínovce a prachovce výběžku Dlouhé meze České křídové tabule. Na nich jsou vytvořeny hlinité pararendziny, ve spodinách s vyšším obsahem štěrku, ojediněle na prudkých svazích i suťové nevyvinuté půdy, přecházející do humusem obohacených kambizemí na bázích svahů. V úzké údolní nivě potoka jsou na sedimentech vytvořeny pseudogleje, u rybníčku v dolní části území zbahnělé gleje.
Předměty ochrany
Přírodovědecky cenné území s výskytem chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů.
Ekosystémy
Druhy
Překryv s chráněným územím
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení