Ekologie a biologie:
Jediný zástupce tohoto rodu na našem území. Vyskytuje se od nížin do středních poloh na xerotermech, zejména na skalních stepích a vřesovištích, ve vápencových lomech s pokročilou sukcesí. Samice sedí nehybně pod květy bylin a čekají na kořist, kterou bývají nejčastěji včely, pestřenky a motýli. Kořist zachytí klepítky bezprostředně za hlavou a usmrtí jedem. Přítomnost pavouka prozradí nehybný hmyz na květu. U samice běžníka květomilného zřejmě probíhá barvoměna z bílé barvy na žlutou a naopak podobně jako u běžníka kopretinového. Zatím není jasné, jak se při tomto procesu uplatňuje fialové zbarvení. Samice kladou vajíčka na skrytých místech, kokony jsou bělavé z husté pavučiny. Samice hynou brzy po vykladení ještě před vylíhnutím mláďat. Ta se objevují na podzim a přezimují ve štěrbinách a jiných úkrytech na zemi. S dospělci se setkáme od května do srpna.
Celkové rozšíření:
Palearktický druh.
Rozšíření v ČR:
Nehojný druh vyskytující se jen v teplých oblastech. Hojnější je pouze ve středních Čechách a na jihu Moravy.
Ohrožení:
Druh ohrožen zarůstáním biotopů a jejich celkovým úbytkem z krajiny.
Péče o druh:
Vhodná je ochrana celého biotopu. V rámci managementu odstraňovat nálet dřevin a na vhodných lokalitách obnovit pastvu ovcí.
Literatura:
Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.
Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of the Czech Republic. P. Merrett (Ed.). Praha: Peres.
Machač O.: Natura Bohemica - Příroda České republiky. www.naturabohemica.cz
Nálezová databáze České arachnologické společnosti. www.cas.zlej.net
Chytrý M., Kučera T., Kočí M., Grulich V. & Lustyk P. (2001): Katalog biotopů České republiky. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Praha.