cejn perleťový

Ballerus sapa (Pallas, 1814)
Říše:
Animalia
Řád:
Cypriniformes
Čeleď:
Cyprinidae
cejn perleťový
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Cejn perleťový je potamodromní druh preferující hlubší části větších řek, kde se zdržuje převážně u dna. Stejně jako ostatní cejni toleruje i brakickou vodu a lokálně vytváří semi-anadromní populace v ústích velkých řek. Aktuálně je známý i ze stojatých vod Ladožského jezera. Živí se převážně bentickou potravou - měkkýši, korýši, larvami hmyzu i řasami, kterou hledá hlavně za soumraku a v noci. Cejn perlťový žije v malých hejnech, která s klesající teplotou migrují do spodních, hlubší částí řek, kde ryby ve velkých agregacích zimují. Na jaře pak migrují zpět proti proudu za třením, které probíhá hromadně v proudných úsecích na vodní vegetaci i na štěrku. Dosahuje velikosti kolem 25 cm, vyjímečně až 35 cm.
Celkové rozšíření: Původní areál druhu zahrnuje velké řeky v úmoří Černého, Kapického a Azovského moře i Aralského jezera, např. Dunaj, Dněstr, Bug, Dněpr, Don i Kubáň a Amudarju a Syrdarju. V současnosti se rozšířil i do úmoří Bílého a Baltského moře, kde je hodnocen jako nepůvodní až invazivní (povodí Visly), v devádesátých letech byl pravděpodobně následkem převozu násad zaznamenán i v Rýnu a pronikl tak i do úmoří Severního moře.
Rozšíření v ČR: Cejn perleťový se aktuálně vyskytuje pouze v dolním toku Moravy a Dyje. Historicky vystupoval až do středních úseků obou řek.
Ohrožení: Výrazným ohrožením druhu je fragmentace řek zamezují jeho migracím a kanalizace koryt, kde pak nenachází vhodné podmínky pro tření. V minulosti byl postižen také znečištěním vody.
Péče o druh: Druh nevyžaduje zvláštní péči, musí být však realizovány obecná opatření na obousměrné zprůchodnění říční sítě a revitalizaci nevhodně upravených koryt.
Literatura: Hanel, L., Lusk, S. 2005. Ryby a mihule ČR: rozšíření a ochrana. Vlašim: ČSOP Vlašim. 447 pp. ISBN 80-96327-49-3.
Baruš, V., Oliva, O. 1995. Fauna ČR a SR: Mihulovci a ryby (2). Praha: Academia. 698 pp. ISBN 80-200-0218-9.
Kottelat, M., Freyhof, J. 2007. Handbook of European freshwater fishes. Kottelat, Cornol, Schwitzerland and Freihof, Berlin, Germany. 635 pp. ISBN 978-2-8399-0298-4.
Skóra, ME., Skóra, K. 2013. First report on the white-eyed bream Ballerus sapa (Pallas, 1811) in the Reda River, a tributary to the Baltic Sea. Journal of Applied Ichthyology 29(4):930-932.

Muška M. 2011: Pracovní číselník ryb České republiky.