Meloe decorus

Brandt & Erichson, 1832
Říše:
Animalia
Řád:
Coleoptera
Čeleď:
Meloidae
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Na okraj červeného seznamu brouků - majkovití. Živa 6/2005. Nakladatelství Academia, Praha
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Dospělci se líhnou brzy z jara kdy probíhá žír na různých rostlinách. Vyskytuje se na zachovalých stepních až lučních biotopech, kde se vyskytuje nejrůznější blanokřídlý hmyz, na kterém parazituje ve formě larev které se líhnou z vajíček a vylézají na rostliny. Samičky kladou obrovské množství vajíček. Larvy se nazývají triungulini, chytají se všeho co přistává na rostliny, proto se jen malá část dostane ke správnému hostiteli a vyvyne se v imago. Larva se živí v medové buňce kde požírá vajíčko a zásoby hostitele. Zimní období přežívá v klidu, v předjaří se kuklí a na jaře vylézá z hnízda. Proti predátorům vyměšují tekutinu, která obsahuje jed kantaridin.
Celkové rozšíření: Vyskytuje se v celé střední a v části jižní Evropy a na Balkáně.
Rozšíření v ČR: V ČR se dříve vyskytovala velmi vzácně jen na jižní Moravě v oblasti Pálavy. V posledních letech se dá řící že expanduje na nové lokality. Časté nálezy pocházejí kromě z již zmíněné Pálavy (Děvín, Pouzdřany), Hodonínska a Uherskohradišťska a Mohelna, také z okolí Brna a Prostějova, Kutné hory, Kolína, Prahy a vrchů v Českém Středohoří (Oblík a Raná a okolí).
Ohrožení: Ohrožení vlivem likvidace původních biotopů, zalesněním či samovolným šířením dřevin na úkor bezlesí. Negativní vliv má také intenzivní zemědělství a chemizace.
Autor popisu: Filip Trnka

Dvořák M. & Vrabec V. 2007 Coleoptera: Meloidae. Icones Insectorum Europae Centralis 6: 12 pp.