Ekologie a biologie:
Kovařík fialový je striktně vázán na původní lesní listnaté porosty, často pralesního charakteru, chybí však na lokalitách periodicky zaplavovaných, písčinách, skalních svazích a v lesích s přerušeným kontinuem. Většina lokalit na našem území je v nadmořské výšce od 400-500 m n.m.Larva se vyvíjí v dutinách listnatých stromů, preferuje staré stromy, v nich pak dutiny větších rozměrů ve spodní části kmene, chráněné proti dešti, avšak zároveň v kontaktu se zemní vlhkostí. Larva je nekrofágní, případně i aktivně loví. Její vývoj trvá déle než rok. Imago opouští dutinu velmi zřídka.
Celkové rozšíření:
Limoniscus violaceus je rozšířen v západní a střední Evropě (Anglie, Francie, Navarra, Německo, Polsko, Rakousko, Dánsko, Česko, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko). Historické údaje z první poloviny dvacátého století potvrzují jeho výskyt v jižní Evropě (Rumunsko, Chorvatsko, Bosna). Nově byl zjištěn v Řecku a Anatolii.
Rozšíření v ČR:
V České republice je jeho výskyt znám z 23 faunistických čtverců, roztroušených po celém území ČR. Ty představují 18 lokalit, ovšem z nich pouze u 10 z nich je možno hovořit o potvrzeném výskytu.
Ohrožení:
Patří k celoevropsky ohroženým druhům, jeho výskyt je v současnosti omezen na malé enklávy zachovalých lesních porostů, často na svazích a proto stranou lesnického využití. Příčiny ohrožení jsou podobné dalším ohroženým stenoekním lesním druhům - jejich úbytek souvisí s přeměnou dřívějších přirozených porostů na hospodářské lesy, popřípadě s devastujícími způsoby těžby. Limoniscus violaceus vyžaduje velké množství vhodných dutinových stromů, z nichž osidluje pouze některé. Hlavní příčinou ohrožení je tedy především odstraňováním těchto stromů, z důvodu nepříznivé věkové struktury porostů, které by vedlo v budoucnu k absence vhodných stromů.
Péče o druh:
Principy péče o druh jsou rozdílné podle typu lokality. V případě lokalit víceméně přirozených je nutné zachovat lokalitu přirozenému vývoji. U lokalit jako jsou obory je vhodné zajistit věkovou a prostorovou diferenciaci a zvýšit zásobu mrtvého dřeva. Doporučeníhodnými doplňky péče jsou prodloužení obmýtí a neošetřování poranění stromů.
Literatura:
Hejda R., Farkač J. & Chobot K. [eds.] (2017): Červený seznam ohrožených druhů České republiky. Bezobratlí. – Příroda, Praha, 36: 1–612.