potápník dvojčárý

Graphoderus bilineatus (De Geer, 1774)
Říše:
Animalia
Řád:
Coleoptera
Čeleď:
Dytiscidae
potápník dvojčárý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Hlavním stanovištěm tohoto potápníka jsou zejména hluboké nádrže a různá jezera s hustou vodní vegetací. V jižních oblastech svého výskytu osidluje nejčastěji prosluněné čisté až dystrofní vody, v našich podmínkách obýval pravděpodobně především neobhospodařované menší rybníky a nádrže. Dospělí potápníci zimují pravděpodobně ve vodě. Životní cyklus tohoto druhu je univoltinní, vajíčka jsou kladena na jaře, larvy se vyvíjejí přes léto.
Celkové rozšíření: Potápník Graphoderus bilineatus je západopalearktický druh rozšířený od Španělska, Francie a Anglie a jižní Skandinávie po západní Sibiř.
Rozšíření v ČR: V České republice byl tento druh nalézán v minulosti sporadicky po celém území státu. Doklady o jeho výskytu končí před rokem 1960, poté nebyl na našem území zaznamenán (kromě roku 1965, kdy je znám nález z Veselí nad Lužnicí). Teprve v roce 1996 byl nalezen v jižních Čechách na rybníce Vizír. Nově byl nalezen na několika nových lokalitách v okolí Vizíru na Třeboňsku většinou se však jednalo pouze o jednoho jedince a nelze proto vyloučit, že se jednalo o migrujícího jedince. Pouze na rybníku U Dušáků a v Novém Spáleném rybníku v NPR Stará a Nová řeka bylo odchyceno více jedinců a opakovaný nález na rybníku Xerr naznačuje, že se jedná o stabilní populace. Velká populace byla nalezena na pískovně Cep II ve dvou tůních vzniklých během rekultivace. Nakonec byl objeven na několika mrtvých ramenech řeky Lužnice a Nové řeky. Dvě lokality jsou známy také z jižní Moravy.
Ohrožení: Vyhynutí na lokalitách bylo způsobeno především zničením a přeměnou původních stanovišť, která byla způsobena především silnou intenzifikací rybníkářství datovaného na přelom 50.a 60. let dvacátého století. Tyto změny postihly celou řadu dalších druhů vodních živočichů. Mimo tento faktor ovlivňují samozřejmě stav vodních ekosystémů i splachy zemědělských látek. Nálezy z pískoven a mrtvých ramen řek jsou ohroženy především zazemňování (postupující sukcesí) a úmyslným vysazováním ryb.
Péče o druh: Známé lokality se stabilními populacemi musí zůstat stranou rybářského využití. Pokud by byl potápník dvojčárý nalezen na dalších lokalitách, je nutno omezit hospodaření i na nich.
Literatura: Hájek, J. (2004): Rozšíření potápníků Dytiscus latissimus a Graphoderus bilineatus (Coleoptera: Dytiscidae) v České republice. – Klapalekiana, 40: 13-23.
Autor popisu: Vojtěch Kolář

Hájek J. 2009. Coleoptera: Dytiscidae. Icones Insectorum Europae Centralis 11: 32 pp.