Ekologie a biologie:
Vyskytuje se suchých stráních stepního a lesostepního charakteru s rozptýlenou zelení (keře i stromy), případně v řídkých listnaté lesích. Imaga jsou predátory drobného hmyzu, larvy se vyvíjejí poloparaziticky v kokonech pavouků (slíďáků, skákavek, skálovek), v nichž požírají vajíčka a líhnoucí se pavouky. Vývoj jednoletý (samičky kladou vajíčka v létě, z nich se líhnou cca v druhé polovině července larvy, které přezimují a na jaře vyhledávají kokony pavouků, kuklí se v kokonu, který na začátku léta opouští ve stádiu tzv. kousací kukly a mimo kokon se pak líhne imágo).
Celkové rozšíření:
jižní a střední Evropa, severní Afrika, v Asii od Turecka po Mongolsko
Rozšíření v ČR:
Pouze jižní a jihovýchodní Morava (zejm. Podyjí, Znojemsko, Břeclavsko)
Ohrožení:
Ohrožení představuje zejména zarůstání stepních a lesostepních lokalit náletovými dřevinami, dále cíleným zalesňováním a chemizací (např. aplikací insekticidů v ochraně lesa). Na lokalitách výskytu i na příhodných lokalitách v okolí je nutné rovněž zachovávat soliterní keře a stromy.
Péče o druh:
Péče o stávající lokality výskytu i potenciálně vhodné lokality v okolí. Údržba nezapojených porostů křovin i stromů vhodným managementem (pastva, vyřezávky), vyloučení zalesňování a aplikace insekticidů uvnitř i v okolí osídlených lokalit.
Literatura:
Aspöck H, et al., 1980: Die Neuropteren Europas Bd.1+2, Goecke et Evers, Krefeld, 495+355 pp.
Hůrka K., 1978: Rozmnožování a vývoj hmyzu, SPN, Praha, 224 pp.
Obenberger J., 1958: Entomologie IV, NČSAV, Praha, 615 pp.
Jedlička L., Ševčík J., Vidlička L., 2004: Checklist of Neuroptera of Slovakia and the Czech republic, Biologia 59/Suppl. 15: 59-67