bahenní pampelišky

Taraxacum sect. Palustria (Lindb. fil.) Dahlst.
Říše:
Plantae
Řád:
Asterales
Čeleď:
Asteraceae
bahenní pampelišky
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Soubor asi 130 běžně nerozpoznávaných druhů pampelišek vzhledem podobných našim nejběžnějším ruderálním pampeliškám (smetankám). Odlišují je vejčité, přitisknuté vnější zákrovní listeny a hlavně jejich vyhraněné ekologické nároky.
Bahenní pampelišky najdeme na živinami bohatých slatinných loukách a prameništích. U nás rostou v nížinách až podhůří, ale mimo naše území najdeme i vysokohorské druhy.
Jako většina pampelišek se rozmnožují semeny, ale nepohlavně (apomixie), což představuje výhodu při početním kolísání populací. Jsou vytrvalé a kvetou v dubnu a květnu.
Celkové rozšíření: Centrem rozšíření bahenních pampelišek je jih střední Evropy. Najdeme je ale v celé Evropě krom východní části (Rusko) a také na Blízkém východě.
U nás roste více než 30 druhů vzácně na různých místech na většině území vyjma hraniční pohoří.
Ohrožení: Bahenní pampelišky patří k více či méně ohroženým druhům zejména proto, že jejich typické biotopy (podmáčené, pravidelně kosené, nehnojené louky) v poslední době velmi často zanikají v důsledku intenzifikace zemědělství (hnojení minerálními hnojivy, odvodňování) nebo naopak upuštění od hospodaření a následnému zarůstání agresivnějšími druhy.
Literatura: Kubát K., Hrouda L., Chrtek J. jun., Kaplan Z., Kirschner J., Štěpánek J. & J. Zázvorka (eds) (2002): Klíč ke květeně České republiky. Academia, Praha.
Kirschner J. & Štěpánek J. (1998) A monograph of Taraxacum sect. Palustria. ASCR, Průhonice
http://botany.cz/cs/taraxacum-bavaricum/ (1. 2. 2017)
http://botany.cz/cs/taraxacum-madidum/ (1. 2. 2017)
Autor popisu: Zita Červenková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 6. 2024]