vachta trojlistá

Menyanthes trifoliata Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Asterales
Čeleď:
Menyanthaceae
vachta trojlistá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Phytocartographical syntheses of the Czech Republic 4.. Praha: Institute of Botany AS CR, Academia
Stáhnout mapu

Grafy

Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Roste na zamokřených stanovištích, především na slatinných a rašelinných loukách, v okolí pramenišť a v pramenných sníženinách, na zrašelinělých okrajích tůní a rybníků, vzácněji také v příkopech se stojící či mírně tekoucí vodou nebo v bezprostředním okolí vlásečnicových vodotečí a ve světlejších vrbových křovinách na rašelinných půdách. Přednostně se vyskytuje na lokalitách s kyselejším podložím.
Vachta trojlistá je vytrvalou bylinou s dlouhým plazivým oddenkem a trojčetnými listy. Květenství jsou tvořena hroznem složeným z 10–20 bílých květů, které mají na vnitřní straně množství měkkých brv způsobujících třásnitý vzhled květů.
Celkové rozšíření: Vyskytuje se od nížin do hor, těžištěm výskytu jsou však střední polohy (300–650 m n. m.). V posledních desetiletích značně ubývá, častější je dosud v západních Čechách (především Slavkovský les, Tepelská vrchovina, Český les, Ašsko, Plánický hřeben až Blatensko), na Českomoravské vrchovině (celá její západní polovina), ve Žďárských vrších, Železných horách, v oblasti Ralsko-bezdězské tabule, v Pošumaví a na Šumavě. V řadě sušších oblastí ČR zcela chybí.
Celkové rozšíření druhu: severní polokoule (Evropa, Asie, Severní Amerika) s těžištěm areálu v mírné zóně, zasahuje ale i do arktických oblastí.
Ohrožení: Zarůstání nelesních stanovišť dřevinami, změny ve vodním režimu, odvodňování mokřadních biotopů, budování nových rybníků na mokřadních stanovištích. Umělé zalesňování lesních mokřadních světlin. Intenzivní chov skotu a plošně nediferencované zemědělské hospodaření způsobující nadměrný přísun živin a sešlap mokřadů.
Literatura: Slavík B. (2000) Menyanthes L. – vachta, 100–112 pp. – Hejný S. et Slavík B. (eds): Květena ČR 6. Academia, Praha.
Autor popisu: Přemysl Tájek

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 6. 2024]