zvonek jesenický

Campanula gelida Kovanda
Říše:
Plantae
Řád:
Asterales
Čeleď:
Campanulaceae
zvonek jesenický
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Phytocartographical syntheses of the Czech Republic 4.. Praha: Institute of Botany AS CR, Academia
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Zvonek jesenický se dlouhodobým vývojem přizpůsobil extrémním stanovištním podmínkám (silný vítr, teplotní výkyvy, vysušování stanoviště aj.), které celoročně převládají na jeho nalezišti, na Petrových kamenech v Jeseníkách. Zvonek zde roste ve skalních štěrbinách a na úpatí skal, vyskytuje se však i v přilehlých nízkých travních porostech s rozvolněným drnem.Skály jsou tvořeny kyselými horninami – fylonity, půdy jsou mělké, kamenité a mají kyselou reakci.
Kvete od poloviny července do konce srpna v závislosti na klimatických poměrech a celkovém zastínění stanoviště. Rozmnožuje se vegetativně rozrůstáním trsů i generativně semeny, ale v nehostinných podmínkách alpinské hole zřejmě převažuje vegetativní rozmnožování. Jeho pěstování v kultuře se daří.
Celkové rozšíření: Zvonek jesenický roste pouze v České republice na jediné lokalitě.
Rozšíření v ČR: Je endemit Hrubého Jeseníku, vyskytuje se jen na Petrových kamenech v národní přírodní rezervaci Praděd ve výšce okolo 1430 m n.m.
Ohrožení: Celá populace zvonku je velmi malá a tím i značně zranitelná. Nepříznivý dopad na vitalitu rostlin může mít v některých letech extrémní vývoj počasí (suché léto, brzký nástup zimy). Druh je také konkurenčně slabý a mohly by ho omezovat některé expandující druhy. Lokalita je i přes zákaz občasně navštěvována a znečišťována. Zvonek jesenický byl téměř na pokraji vyhynutí v sedmdesátých letech minulého století, kdy byly skály hojně navštěvovány turisty a lyžaři. Poté, co byly Petrovy kameny znepřístupněny veřejnosti, se populace zvonku zlepšily. Rostliny jsou životaschopnější, více kvetou a plodí a ojediněle se šíří i do nejbližšího okolí.
Péče o druh: Zvonek téměř nevyžaduje žádné managementové zásahy, pouze se občasným sečením omezuje sukcese metlice trsnaté a metličky křivolaké, Také se podle potřeby redukují vytrháváním a vyřezáváním maliníky a vrby. Na lokalitě je třeba vyloučit všechny negativní lidské vlivy, proto byl na Petrovy kameny dán zákaz vstupu a na blízkou turistickou stezku bylo umístěno zábradlí. Všechny speciální managementové zásahy a opatření jsou prováděny pod dohledem Správy CHKO Jeseníky.
Autor popisu: Dana Turoňová, Zita Červenková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 6. 2024]