Ekologie a biologie:
Jedná se o poměrně specializovaný, poměrně světlomilný vápnomilný druh nejčastěji nacházený na rychle erodujících drolivých horninách (diabasy, slepence) s periodickým průsakem vody (‚seepages‘). Může růst ale i na čistých vápencích (zatím jen mimo ČR) či serpentinitech s průsaky na vápníkové ionty bohaté vody. Vyskytuje se povětšinou ve společenstvech s ekologicky a morfologicky podobnými zástupci čeledi Lichinaceae a Collemataceae a často doprovázený zástupci rodu Toninia, jejichž někteří zástupci jsou v juvenilních stadiích striktně asociovány s cyanolišejníky zmíněných čeledí. Lišejka Černohorského obvykle roste přímo na skalních substrátech, ale poměrně často byla registrována i na minerální zemi, humusu či mechu
Celkové rozšíření:
Poprvé byl popsán v České republice, v současné době je uváděn i ze Slovenska, Francie, Ruska a pravděpodobně se vyskytuje také v Kalifornii. V ČR byl nalezen v Českém krasu, Křivoklátsku a na jižní Moravě.
Ohrožení:
Největší potenciální hrozbou je ničení či změny v původních habitatech – eutrofizace a/či zarůstání lokalit dřevinami.
Literatura:
Czeika H., Czeika G., Guttová A., Farkas E., Lőkös L. & Halda J. (2004): Phytogeographical and taxonomic remarks on eleven species of cyanophilic lichens from Central Europe. – Preslia 76: 183–192.
Henssen A. & Jørgensen P. M. (1990): New combinations and synonyms in the Lichinaceae. - Lichenologist 22: 137–147.
Lenzová V. & Svoboda D. (2015): Lišejníky Trubínského vrchu u Berouna [Lichens of the Trubínský vrch hill near Beroun]. – Bryonora 56: 72–80.
Liška J., Palice Z. (2010): Červený seznam lišejníků České republiky (verze 1.1). – Příroda, Praha, 29: 3–66.
Malíček J., Palice Z. & Vondrák J. (2014): New lichen records and rediscoveries from the Czech Republic and Slovakia. – Herzogia 27: 257–284.
Roux C. (2012): Liste des lichens et champignons lichénicoles de France. Listo de la likenoj kaj nelikeniĝintaj fungoj de Francio. – Bulletin de la Société linnéenne de Provence, 16: 3–220.
Schultz M. (2009): Chasing small cyanolichens. – Bulletin of the California Lichen Society 16(2): 34–37.
Servít M. & Černohorský Z. (1935): Flechten aus Čechoslovakei IV. Malá Fatra, Velká Fatra und Choč-Gruppe in der Slovakei nebst Nachträgen. – Věstník Královské České společnosti Nauk, cl. math.-natur., Praha, 1934/IV: 1–34.
Svoboda D., Halda J. P., Malíček J., Palice Z., Šoun J. & Vondrák J. (2014): Lišejníky Českého krasu: shrnutí výzkumů a soupis druhů. Lichens of the Český kras/Bohemian Karst (Central Bohemia, Czech Republic): a summary of previous surveys and a checklist of the area. – Bohemia centralis 32: 213–265.
Špryňar P., Palice Z. & Soldán Z. (2008): Vycházka za mechorosty, lišejníky a cévnatými rostlinami z Berouna do Srbska (Excursion focused on bryophytes, lichens and vascular plants from Beroun to Srbsko). – Český kras 34: 44–53.
Urbanavichus G.P. & Andreev M.P. (ed.) (2009): A checklist of the lichen flora of Russia. - The Russian Academy of Sciences, St. Petersburg, 171 pp.