Ekologie a biologie:
Biotop: Křovinaté skalní stepi a lesostepi, suché vyprahlé pastviny a stráně v teplých oblastech. Živná rostlina housenek: Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) a m. vejčitá (T. pulegioides). Vývoj: dvougenerační (duben – květen, červenec – začátek září). Samice klade vajíčka jednotlivě do květenství živné rostliny rostoucí na kamenitých místech se sporým vegetačním krytem. Larva požírá květy, je fakultativně myrmekofilní, přezimuje kukla.
Celkové rozšíření:
Pontomediteránní. Ostrůvkovitě: východní Rakousko, Česká republika, východní Německo, Polsko, Pobaltí, jižní Finsko a přes východní část střední Evropy až po Čínu. Ve střední Evropě je velmi lokální, ohrožený a všude na ústupu.
Rozšíření v ČR:
Vždy velmi lokální v teplých oblastech, na většině lokalit vymizel. V Čechách v současnosti pouze v hrstce nepočetných populací v blízkém okolí Prahy (Radotínské a Prokopské údolí a Kralupsko), Českém krasu, Českém středohoří, okolí Mostu a Žatecku. Na Moravě vymřel.
Ohrožení:
Kriticky ohrožený druh, na Moravě vymřelý (2004).
Péče o druh:
Je existenčně vázán na kamenitá xerotermní stanoviště bez zapojené vegetace a s početnými polštáři mateřídoušky. Na stepních lokalitách, kde chybí dostatečná plocha nejranějších sukcesních stadií, druh velice rychle mizí. Pouhé prořezávaní keřů a sečení stepních lokalit nemůže zcela nahradit přímé narušování drnu, na něž je druh existenčně vázaný. Proto je na místech výskytu nutno zajistit extenzivní pastvu (malá stádečka dobytka, nejlépe kozy) a podporovat intenzivní sešlap. Zkušenosti z Finska ukazují na vhodnost občasného řízeného vypalování v zimních měsících.
Literatura:
Beneš J. & Konvička M.: Mapování a ochrana motýlů České republiky. www.lepidoptera.cz
Beneš J., Konvička M., Dvořák J., Fric Z., Havelda Z., Pavlíčko A., Vrabec V., Weidenhoffer Z. (eds.) (2002): Motýli České republiky: Rozšíření a ochrana I, II. 857 pp. SOM, Praha.
Macek J., Laštůvka Z.., Beneš J., Traxler J (2015): Motýli a housenky střední Evropy IV., 2015, 539 pp., Academia Praha.