Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody
Grafy
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany
Ekologie a biologie:Biotop: Především teplá výslunná stanoviště charakteru stepí a lesostepní lokality od nížin po pahorkatiny (stepní stráně, pastviny, lesní lemy, okraje cest). Živná rostlina housenek: Máčka ladní (Eryngium campestre). Vývoj: Jednogenerační (červenec – srpen). Vajíčka jsou kladena na spodní stranu listů živné rostliny. Přezimují housenky. Kuklí se v červnu na spodní straně listů živné rostliny nebo v nižších patrech vegetace.
Celkové rozšíření:Pontomediteránní areál. Obývá jižní část střední Evropy, Ukrajinu, jižní Rusko, Balkánský poloostrov, Turecku a Blízký východ.
Rozšíření v ČR:Historicky se vyskytovala ve většině teplých oblastí na celém území ČR. Recentně jen lokálně a vzácně v termofytiku České středohoří, okolí Prahy, Český kras, na jižní Moravě (Jevišovská pahorkatina, Podyjí, Pálava a několika málo dalších lokalitách)
Ohrožení:Ohrožený zarůstáním lokalit, cíleným zalesňováním a žádným nebo nevhodným managementem.
Péče o druh:Na stepních a lesostepních lokalitách je třeba zabránit sukcesním změnám. Zamezit především zárůstání lokalit nálety dřevin a cílenému zalesňování, vyloučit chemizaci a hnojení lokalit. Důležité je zajištění vhodného managementu lokalit.Nejvhodnější je zajištění extenzivní pastvy případně v kombinaci s mozaikovitou sečí. Vhodné je rozšíření takového hospodaření na další plochy v okolí s lokalit s výskytem druhu.
Literatura:Macek J., Laštůvka Z.., Beneš J., Traxler J (2015): Motýli a housenky střední Evropy IV., 2015, 539 pp., Academia Praha.
Autor popisu:Radek Janák
LAŠTŮVKA, Z.; LIŠKA, J.; ŠUMPICH, J. (2023). Motýli (Lepidoptera) Česka - aktualizovaný seznam druhů. Vyd. první. Brno: Mendelova univerzita v Brně. 108 s.