Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody
Grafy
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany
Ekologie a biologie:Biotop: vlhké a květnaté, rašelinné louky, prameniště, vždy s živnou rostlinou - štírovníkem bažinným (Lotus uliginosus). Vývoj: Jednogenerační, konec června-začátek srpna. Vajíčka jsou kladena na listy štírovníků bažinných, přezimují housenky, které se na jaře kuklí ve vegetaci.
Celkové rozšíření:Atlantomediteránní druh. Severní Afrika, západní Evropa, Anglie, severní část střední Evropy.
Rozšíření v ČR:Původně roztroušeně se vyskytující druh po celém území, dnes na několika málo lokalitách (jižní Čechy, severovýchodní Morava). Recentně zjištěna i v severních, západních a středních Čechách, ojediněle na Vysočině a ve východních Čechách (Mazurovy chalupy).
Ohrožení:Druh je ohrožený. Nedokáže přežít celoplošné strojové seče v letním období, kdy je během několik hodin posečeno celé jeho stanoviště včetně nektaronosných rostlin, živných rostlin vč. vajíček či housenek.
Péče o druh:Ruční, postupné, mozaikovité sečení rašelinných luk. Vynechávání seče v červenci, ponechávání neposečených částí, do příští sezóny. Celplošné letní posečení louky s místem výsykytu je fatální.
Literatura:Macek J., Laštůvka Z.., Beneš J., Traxler J (2015): Motýli a housenky střední Evropy IV., 2015, 539 pp., Academia Praha.
Autor popisu:Zdeněk Hanč
LAŠTŮVKA, Z.; LIŠKA, J.; ŠUMPICH, J. (2023). Motýli (Lepidoptera) Česka - aktualizovaný seznam druhů. Vyd. první. Brno: Mendelova univerzita v Brně. 108 s.