Vanellus vanellus
- ISOP Portál
- Druhy
- Seznam druhů
- Karta druhu
čejka chocholatá
Vanellus vanellus (Linnaeus, 1758)
Říše:
Animalia
Řád:
Charadriiformes
Čeleď:
Charadriidae

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody
Atlasy a areály rozšíření v ČR
Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice 1985 - 1989.. Nakladatelství a vydavatelství H et H. Jinočany
Stáhnout mapuGrafy
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany
Ekologie a biologie: Hnízdním biotopem jsou zejména vlhké louky nebo mokřadní porosty nižšího vzrůstu. Podobně jako někteří další bahňáci, i tento druh byl okolnostmi dotlačen k hnízdění na orné půdě. Mokřadní a luční pozemky, které nejsou zemědělsky obhospodařovány, jsou většinou zpustlé a pro čejku nevyužitelné. Moderní způsoby obhospodařování travních porostů zřejmě vytvářejí pro čejku nepřijatelné hnízdní podmínky a tak je nucená k hnízdění na orné půdě. Nejoblíbenějším stanovištěm je přímo oranice s přítomností podmáčených ploch, dokáže však úspěšně hnízdit i v nasetých plodinách. Zjednodušeně řečeno, čejka chocholatá dokáže úspěšně vyhnízdit v plodinách, které v době hnízdění nepřerůstají inkubujícího jedince. Čejka totiž potřebuje mít při sezení na hnízdě přehled o blížících se predátorech. Na optimálních místech vytváří menší hnízdní agregace až kolonie.Potravu tvoří nejrůznější drobní bezobratlí, které sbírá na zemi či v mělké vodě.U nás hnízdící ptáci jsou tažní a zimují v západní a jižní Evropě, případně i v severní Africe.
Celkové rozšíření: Palearktický areál, od pobřeží Atlantiku až k pobřeží Tichého oceánu.
Rozšíření v ČR: Těžiště hnízdního výskytu u nás jsou nížiny až střední polohy, především říční nivy a pánevní území. V době tahu a pohnízdní potulky lze na příhodných místech v zemědělské krajině pozorovat větší či menší hejna čejek.
Ohrožení: Celosvětově ubývající, téměř ohrožený druh. V posledních desetiletích došlo u čejky chocholaté k razantnímu populačnímu poklesu nejenom u nás, ale i jinde v Evropě. Vlhká travnatá společenstva a mokřady, které byly tradičními hnízdišti čejek, jsou pro ně dnes již většinou nevhodné z důvodu odvodnění či degradace stanoviště nebo příliš intenzivního, nešetrného obhospodařování. Přeorientování se na ornou půdu byla pro tento druh zjevně nutnost. Za stávajících podmínek zemědělského hospodaření však ani hnízdění na orné půdě nezajišťuje dlouhodobé přežití druhu v České republice. Druh je dále ohrožován lovem v průběhu tahu a na zimovištích.
MIKULÁŠ I. (2020): Seznam ptáků České republiky. Faunistické informace dle VAVŘÍK, M.; Faunistická komise ČSO. Seznam ptáků České republiky: Checklist of birds of the Czech Republic. Dostupné online <http://fkcso.cz/cz-list.htm>. Nomenklatura dle IOC World Bird List Version 10.1 IOC World Bird List (v 10.1) [online]. Dostupné online <https://www.worldbirdnames.org>.