srpice karbincolistá

Klasea lycopifolia (Vill.) Á. Löve et D. Löve
Říše:
Plantae
Řád:
Asterales
Čeleď:
Asteraceae
srpice karbincolistá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Roste na travnatých až křovinatých stráních, na spraších nebo vápnitých pískovcích, na půdách hlubších, spíše těžších, minerálně dobře zásobených, v druhově bohatých travinobylinných společenstvech. Těžiště rozšíření má v nížinách a pahorkatinách teplých oblastí, ve výškách 150–400 m n. m. Vytrvalá, světlomilná rostlina s intenzivním vegetativním rozrůstáním. Rozmnožuje se dobře i generativně ochmýřenými nažkami, pokud nedojde k příliš časnému pokosení porostu.
Celkové rozšíření: Evropský endemit s ponticko-panonským charaktrem rozšíření a izolovanými výskyty v horách jihovýchodní Francie a ve střední Itálii (Abruzzo). Hlavní část jeho areálu leží v pontické oblasti (Ukrajina, jižní Rusko, Rumunsko), vyskytuje se v Maďarsku, Rakousku, Slovinsku, Chorvatsku a v Polsku (Skorocice). V ČR na jižní Moravě a na Slovensku (Vrbovce) dosahuje s výjimkou izolovaných lokalit severozápadní hranice svého areálu.
Rozšíření v ČR: V České republice se srpice vyskytuje výhradně v panonské části jižní Moravy a v jižní části Bílých Karpat. Nejzápadnější výskyt je v NPP Dunajovické kopce, dále roste v PR Louky pod Kumstátem, na lokalitě Hantaly u Velkých Pavlovic a v okolí Čejče (PR Hovoranské louky, PR Špidláky). V Bílých Karpatech je známa ze čtyř lokalit – PR Kútky, Podhradské louky, NPR Porážky a NPR Čertoryje. Bělokarpatské populace jsou mimořádně bohaté a nalézají se na plochách mnoha arů.
Ohrožení: Většina populací není v současné době ohrožena. Některé populace mimo území CHKO Bílé Karpaty mohou být ohroženy zarůstáním, hromaděním stařiny a náletem dřevin. Na druhé straně je pro druh nevhodná pravidelná, příliš časná seč, neboť nedochází ke generativnímu rozmnožování.
Péče o druh: Management spočívá v pravidelném každoročním kosení ploch s výskytem srpice, v případě nepravidelného kosení i v odstraňování náletu dřevin. Kosení by mělo být alespoň na části ploch uskutečněno po dozrání semen, nejlépe až koncem srpna. Je také možné střídavě na různých částech ploch kosení vynechat.
Autor popisu: Dana Turoňová, Zita Červenková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 2. 2025]