mochna skalní

Drymocallis rupestris (L.) Soják
Říše:
Plantae
Řád:
Rosales
Čeleď:
Rosaceae
mochna skalní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Vytrvalá dvouděložná rostlina, na vhodných lokalitách i robustního trsnatého vzrůstu, často až 70 cm vysoká. Lodyhy přímé, s chlupy, bezlisté. Listy přízemní. Kvete v květnu až červnu v bohatých květenstvích. Plodem je nažka.
Druh kamenitých, travnatých strmých strání, skalních výchozů, pasek, okrajů lesů, prosvětlených až mírně zastíněných stanovišť.
Celkové rozšíření: Celkové rozšíření: Roste ve střední a jihovýchodní Evropě, na jihu zasahuje do severní Itálie a na Balkán, na západě roste ve Francii, na Pyrenejském poloostrově, ve Skotsku a v severozápadní Africe, dále roste v Bělorusku, na Kavkaze a na Krymu, v jižní Skandinávii, v Malé Asii, na Sardinii a Korsice.
Rozšíření v ČR: Rozšíření v ČR: Velmi vzácně se s ním můžeme setkat v SZ a středních Čechách, dále na Znojemsku, Brněnsku, na jihu Moravského krasu a i severněji na Drahanské vrchovině.
Ohrožení: Přímá destrukce lokalit náhlou změnou hospodaření, hromadění stařiny, živin a travní hmoty a tím znesnadnění klíčení semen a vzcházení rostlin, zavážení odpadem, necitlivé zásahy při obnově cest a jejich okrajů. Přílišné zatažení náletem dřevin. Nízká konkurenceschopnost druhu. Druh silně na ústupu. Populace vyžadují pravidelný monitoring početnosti a stavu biotopu.
Literatura: http://botany.cz/cs/potentilla-rupestris/ (9. 12. 2017)
http://www.naturabohemica.cz/potentilla-rupestris/ (9. 12. 2017)
Autor popisu: Zdeněk Musil

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 6. 2024]