Mezofilní ovsíkové louky
- ISOP Portál
- Biotopy a stanoviště
- Seznam biotopů
- Karta biotopu
Přírodní stanoviště
Grafy
Diagnostické, dominantní a hojné druhy v biotopu
Struktura a druhové složení: Louky nížin a pahorkatin s dominantním ovsíkem vyvýšeným (Arrhenatherum elatius) nebo podhorské louky, ve kterých převažují mezofilní trávy nižšího vzrůstu, např. psineček obecný (Agrostis capillaris), tomka vonná (Anthoxanthum odoratum), kostřava červená (Festuca rubra s. lat.) a trojštět žlutavý (Trisetum flavescens). Z trav se dále vyskytují např. srha laločnatá (Dactylis glomerata), medyněk vlnatý (Holcus lanatus) a lipnice luční (Poa pratensis s. lat.), hojné jsou i širokolisté, na živiny náročné byliny - kakost luční (Geranium pratense), bolševník obecný (Heracleum sphondylium), pastinák setý (Pastinaca sativa), jetel luční (Trifolium pratense), s menší pokryvností také zvonek rozkladitý (Campanula patula), škarda dvouletá (Crepis biennis), mrkev obecná (Daucus carota), chrastavec rolní (Knautia arvensis) aj. Porosty mohou být vysoké až 1 m a podle míry narušování jsou více či méně zapojené, s pokryvností 60–100 %. Mechové patro bývá vyvinuto často jen omezeně na vlhčích místech.
Ekologie: Ovsíkové louky se vyskytují na vyšších stupních aluviálních teras a na svazích, nejčastěji v blízkosti sídel. Ovsík převládá zejména na živinami dobře zásobených půdách, zatímco typy s dominantní kostřavou červenou (Festuca rubra s. lat.) jsou vázány na živinami chudší půdy ve vyšších nadmořských výškách. Porosty jsou zpravidla dvakrát ročně koseny a příležitostně mohou být přepásány.
Ohrožení a management: Přehnojování, ruderalizace, opouštění pozemků a následné zarůstání.
Rozšíření: Roztroušeně po celém území ČR od planárního po submontánní stupeň. Plošně rozsáhlejší porosty jsou vázány na oblasti s extenzivním obhospodařováním.
Převodní vztahy
CHYTRÝ, M.; KUČERA, T.; KOČÍ, M. (eds.) et al. (2010). Katalog biotopů České republiky. 2.upr. a rozš. vyd. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. 445 s. ISBN 978-80-87457-03-0.