Panonské teplomilné doubravy na spraši
- ISOP Portál
- Biotopy a stanoviště
- Seznam biotopů
- Karta biotopu
Přírodní stanoviště
Grafy
Diagnostické, dominantní a hojné druhy v biotopu
Struktura a druhové složení: Rozvolněné teplomilné doubravy s dubem zimním (Quercus petraea s. lat.), šipákem (Q. pubescens s. lat.) a dubem letním (Q. robur), vzácně také s příměsí dubu ceru (Q. cerris). Keřové patro s javorem babykou (Acer campestre), svídou krvavou (Cornus sanguinea), ptačím zobem obecným (Ligustrum vulgare) a dalšími druhy je v přirozených porostech bohatě vyvinuto, při dnešním vysokém přezvěření však na mnohých místech chybí. Bylinné patro je přirozeně druhově bohaté, v přezvěřených lesích však často ochuzené a poznamenané výskytem nitrofilních druhů. Nemá výraznější diagnostické druhy, spíše se v něm kombinují druhy šipákových doubrav a dubohabřin, charakteristické však je zastoupení druhů vázaných na těžší, střídavě vlhké půdy, např. bukvice lékařská (Betonica officinalis), ostřice horská (Carex montana) a konvalinka vonná (Convallaria majalis).
Ekologie: Široké ploché hřbety a mírné svahy o sklonu do 15° s hlubokými, ale i mělčími návějemi spraše. Vrstva spraše leží zpravidla na flyšových pískovcích nebo vzácněji na aluviálních píscích říčních teras. Půdy jsou hluboké, typu černozem, hnědozem až luvizem. Vzhledem k nižším srážkám a velkému výparu v létě jsou i přes svou hloubku dosti suché.
Ohrožení a management: Oborní chov zvěře a vysoké přezvěření i mimo obory, zakládání borových monokultur, invaze trnovníku akátu (Robinia pseudacacia), tracheomykózy, eutrofizace.
Rozšíření: Lesní celky v okolí Hustopečí a Klobouk u Brna, Milovický les u Mikulova, fragmentární porosty na říčních terasách podél dolní Jihlavy.
Převodní vztahy
CHYTRÝ, M.; KUČERA, T.; KOČÍ, M. (eds.) et al. (2010). Katalog biotopů České republiky. 2.upr. a rozš. vyd. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. 445 s. ISBN 978-80-87457-03-0.