Makrofytní vegetace vodních toků, stanoviště s potenciálním výskytem vodních makrofytů nebo se zjevně přirozeným či přírodě blízkým chrakterem koryta

V4B
Makrofytní vegetace vodních toků, stanoviště s potenciálním výskytem vodních makrofytů nebo se zjevně přirozeným či přírodě blízkým chrakterem koryta
  • cz
  • 2,7
Formační skupina
V# - Vodní toky a nádrže

Stáhnout mapu

Grafy

Diagnostické, dominantní a hojné druhy v biotopu

Struktura a druhové složení: Jednovrstevné až dvouvrstevné, druhově chudé porosty ponořených nebo vzplývavých vodních rostlin kořenujících ve dně. Horizontální rozložení vegetace je závislé na síle a směru vodního proudu. Reliéf břehu, charakter říčního koryta a síla vodního proudu do značné míry určují i druhové složení porostů. Na horních a středních tocích řek s kamenitým korytem sevyskytuje jen několik druhů, jejichž vegetativní orgány jsou velmi odolné vůči účinkům proudící vody. Patří k nim zejména lakušník vzplývavý (Batrachium fluitans), stolístek střídavolistý (Myriophyllum alterniflorum), některé vodní mechorosty (Fontinalis antipyretica,F. squamosa, Rhynchostegium riparioides a Scapania undulata) a řasy (Batrachospermum moniliforme, Lemanea fluviatilis a Hildebrandia rivularis). V menších tocích obvykle převažuje hvězdoš háčkatý (Callitriche hamulata), lokálně také rdest rdesnolistý (Potamogeton polygonifolius). V mírně tekoucích vodách dolních toků řek i v klidnějších úsecích středních toků převažují rostliny s listy plovoucími na hladině nebo nehluboko pod hladinou (např. Potamogeton nodosus) a vzplývavé formy některých bahenních bylin (např. Butomus umbellatus, Sagittaria sagittifolia a Sparganium emersum). Místy přirozená vegetace ustoupila při invazi vodníhomoru kanadského (Elodea canadensis).
Ekologie: Střední až dolní, vzácněji horní úseky toků, případně průtočné kanály. Nejlépe vyvinutéporosty se vyskytují v menších tocích, ve velkých řekách většinou zcela chybějí. Vody jsou mezotrofní až eutrofní, vzácně oligotrofní, někdy hnědavě zbarvené huminovými látkami. Dno je kamenité nebo štěrkovité, na dolních tocích s nánosy jemnozrnných sedimentů.
Ohrožení a management: Vodohospodářské úpravy vodních toků, eutrofizace vod.
Rozšíření: Ve vodních tocích na celém území ČR, porosty některých druhů jsou však omezeny jenna menší oblasti, např. vegetace s dominantním Myriophyllum alterniflorum se vyskytuje pouzena Šumavě, v Pošumaví a na Českomoravské vrchovině a porosty s Potamogeton polygonifoliusv Ašském výběžku.

Převodní vztahy

CHYTRÝ, M.; KUČERA, T.; KOČÍ, M. (eds.) et al. (2010). Katalog biotopů České republiky. 2.upr. a rozš. vyd. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. 445 s. ISBN 978-80-87457-03-0.