Lyrurus tetrix
- ISOP Portál
- Druhy
- Seznam druhů
- Karta druhu
tetřívek obecný
Lyrurus tetrix (Linnaeus, 1758)
Říše:
Animalia
Řád:
Galliformes
Čeleď:
Phasianidae

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody
Atlasy a areály rozšíření v ČR
Monitoring druhů přílohy I směrnice o ptácích a ptačích oblastí v letech 2011-2013. Příroda, č. 33.. AOPK ČR
Stáhnout mapu
Monitoring druhů přílohy I směrnice o ptácích a ptačích oblastí v letech 2008-2010. Příroda, č. 33.. AOPK ČR
Stáhnout mapu
Monitoring druhů přílohy I směrnice o ptácích a ptačích oblastí v letech 2005-2007. Praha, AOPK ČR
Stáhnout mapu
Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice 1985 - 1989.. Nakladatelství a vydavatelství H et H. Jinočany
Stáhnout mapuGrafy
Hodnocení stavu z hlediska ochrany
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany
Ekologie a biologie:
Je velký asi jako kur domácí, vyznačuje se výrazným sexuálním dimorfismem. Zatímco samice je nenápadně hnědavě zbarvena, samec je černý s kovově modrým leskem a červenými nadočními výrůstky. Pod ocasními pery ve tvaru lyry má jasně bílé krovky, v křídlech je bílé políčko.
Primárním prostředím tetřívka je tundra, v nižších zeměpisných šířkách obývá krajiny podobného charakteru. V Evropě jsou to alpinské louky až do 2500 m.n.m., vřesoviště, otevřené prostory ve vyšších polohách např. rašeliniště, vlhké louky nebo imisní holiny. I když vynechává souvisle zapojené lesní porosty, přítomnost vzrostlých stromů na stanovišti je patrně nezbytná. Tetřívek létá těžce, cítí-li se ohrožen uniká spíš po zemi. Stromy tedy slouží jako pozorovatelny, případně místa k nocování.
Celkové rozšíření: Stavy tetřívka dosáhly v Evropě maxima někdy na přelomu století a od té doby snad z výjimkou polárních oblastí Švédska všude různě rychle klesají. Těžiště evropské populace se rozkládá v severských státech, především ve Skandinávii, ve Finsku, Rusku a v Pobaltských zemích. Větší množství ptáků ještě zůstává v Alpách, soustředěné v Rakousku, Švýcarsku a Itálii a také v Británii, kde se tetřívci vyskytují na severu Anglie a ve Skotsku. Již jen na několik desítek párů se odhadují počty tetřívků obývající vřesoviště v severním Německu, Belgii, Nizozemí a Dánsku.
Rozšíření v ČR:
V průběhu 20. století došlo ke katastrofálnímu snížení početnosti zmenšení plochy obývané tetřívkem u nás. Po ústupu do vyšších poloh se jeho rozšíření dále zredukovalo několik málo horských oblastí hlavně v českém pohraničí. V současnosti nejlepší podmínky nachází poněkud paradoxně v imisemi poškozených pohořích především v Krušných a Jizerských horách. Dobré stavy se zachovaly i na Šumavě a v Krkonoších. Zajímavostí je přežívání ve vojenských prostorech Libavá v Oderských vrších a v Doupovských horách. Zbytkové populace o několika jedincích lze zaznamenat ještě např. ve Slavkovském a Českém lese.
Mezi příčiny tohoto stavu patří rozsáhlé změny ve vodním režimu krajiny, nevhodné lesní hospodaření, vysoké stavy predátorů a jiné.
Ohrožení: Druh s výrazným úbytkem početnosti, je ohrožován zejména úbytkem vhodných biotopů a v důsledku málopočetných izolovaných populací.
Péče o druh: Pro ochranu druhu je nezbytné zachování vhodných stanovišť - zejména tokanišť a hnízdišť.
Autor popisu: Eva Vojtěchovská, Lenka Tomášková
MIKULÁŠ I. (2020): Seznam ptáků České republiky. Faunistické informace dle VAVŘÍK, M.; Faunistická komise ČSO. Seznam ptáků České republiky: Checklist of birds of the Czech Republic. Dostupné online <http://fkcso.cz/cz-list.htm>. Nomenklatura dle IOC World Bird List Version 10.1 IOC World Bird List (v 10.1) [online]. Dostupné online <https://www.worldbirdnames.org>.