tchoř stepní

Mustela eversmanii Lesson, 1827
Říše:
Animalia
Řád:
Carnivora
Čeleď:
Mustelidae
tchoř stepní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Atlas rozšíření savců v České republice: Předběžná verze. II. Šelmy (Carnivora). Národní muzeum, Praha.
Stáhnout mapu

Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany

Ekologie a biologie: Biotopem tchoře stepního ve většině areálu rozšíření jsou stepi, lesostepi až polopouště. Ve středoevropských podmínkách obývá tento druh zemědělskou krajinu s remízky, křovinatými mezemi a zarostlými roklemi.
Potravu tvoří zejména hlodavci (u nás v minulosti především sysli a křečci), ale i jiní drobní obratlovci a hmyz. Nory syslů, křečků a králíků využívá tchoř jako úkryt, někdy si také sám nory vyhrabává. Na lov se vydává především v noci. Samice rodí 8-10 mláďat, která dospívají ve stáří deseti měsíců. Na výchově potomstva se podílí i samec.
Celkové rozšíření: Palearktický druh. Areál rozšíření sahá od střední a východní Evropy přes Gruzii a jižní Rusko, Kazachstán, Turkmenistán, Uzbekistán, Tadžikistán a Kirgizstán do Mongolska a Číny. V Evropě se vyskytují dvě hlavní populace oddělené karpatským obloukem. Západní populace zahrnuje Českou republiku, východní Rakousko, jižní Slovensko, Ukrajinu jižně od Karpat, Maďarsko, severní Srbsko a západní Rumunsko. Východní populace obývá severní Bulharsko, jižní Rumunsko, Moldávii, Ukrajinu, jihovýchodní Polsko, jih evropské části Ruska a navazuje na asijské populace.
Rozšíření v ČR: Ještě v 50. letech minulého století zaujímal areál druhu především nížiny Polabí, dolního Poohří, dolního Povltaví a jižní i střední Moravy, odkud pronikal i do dalších oblastí (jižní Čechy, Slezsko, Českomoravská vrchovina). Konkrétní zprávy o současném výskytu zcela chybí, subjektivně se zdá, že je druhem výrazně ubývajícím. Jeho ústup bývá dáván do souvislosti s vymizením sysla obecného (případně i křečka polního), jeho hlavní potravy.
Ohrožení: V 50. letech 20. století byl tchoř stepní rozšířen v nížinách celého státu a místy pronikal i do vyšších nadmořských výšek. V následujících desetiletích však došlo k výraznému úbytku tohoto druhu a k jeho mizení z většiny oblastí dřívějšího výskytu. Tento trend je dáván do souvislosti se změnami zemědělské krajiny a s poklesem početnosti sysla obecného a křečka polního. V současnosti je tchoř stepní kriticky ohroženým druhem.
Péče o druh: Vzhledem k nedostatku nezbytných údajů nejsou pro tento druh v rámci soustavy NATURA 2000 navrhována žádná území.
Autor popisu: Vladimír Hanzal

Anděra M. Gaisler J. (2012): Savci České republiky – popis, rozšíření, ekologie, ochrana. Academia, Praha. 285 pp.