marše pobřežní

Tetrix tuerki (Krauss, 1876)
Říše:
Animalia
Řád:
Orthoptera
Čeleď:
Tetrigidae
marše pobřežní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

K rozšíření sarančí Tetrix tuerki (Krauss) a Sphingonotus caerulans (L.) (Orthoptera, Acridoidea) v Československu. Z Zpr. Čs. Společ. Entomol. ČSAV 28
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Obývá výhradně štěrkové a písčité lavice kolem potoků a řek. Stenotopní druh, který vyhledává otevřená stanoviště s pokryvností vegetace do 30 %. Vajíčka samice kladou jednotlivě do svrchní vrstvy půdy nebo do mechových polštářů. Nymfy procházejí 5 (samci) nebo 6 (samice) instary. Dospělci se vyskytují celoročně. Přezimují pod kameny nebo mezi kořeny bylin a stromů ve stadiu dospělce nebo nymfy posledního instaru. Marše pobřežní se živí převážně detritem, mechy a řasami. Létají pouze dlouhokřídlí jedinci. Nestriduluje, komunikuje však pomocí vibrací šířících se substrátem.
Celkové rozšíření: Evropský druh rozšířený v alpských zemích, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku a Polsku.
Rozšíření v ČR: V ČR jde o velmi vzácný druh marše, který se v současné době vyskytuje pouze na štěrkových náplavech řeky Morávky nad Frýdkem-Místkem. Staré údaje pocházejí také ze středních Čech (Řevnice a Karlické údolí). V okolních státech je také velmi vzácný.
Ohrožení: Ohrožujícím faktorem je zánik štěrkových lavic v souvislosti s regulací horských a podhorských toků.
Péče o druh: Ochrana zbývajících populací je možná jen ochranou biotopů – štěrkových a písčitých lavic kolem potoků a řek – vyhlášením MPCHÚ zahrnujících celé úseky nezregulovaných toků (karpatských) řek. Takto jsou chráněny štěrkové náplavy řeky Morávky nad Frýdkem-Místkem (NPP Skalická Morávka, PP Niva Morávky, PP Profil Morávky). Vyhynutí lokálních populací je přímo způsobováno regulacemi horských a podhorských toků. Takto byly například, v relativně nedávné minulosti, zničeny vhodné biotopy na nedaleké řece Ostravici mezi obcemi Pržno a Baška (na úrovni Hodoňovic). Případné úvahy o případné revitalizaci takto fatálně zregulovaných koryt (v podstatě zničených přirozených úseků řeky), čili obnovení režimu řeky volně meandrující mezi plošně rozsáhlými štěrkovými lavicemi, jsou v dnešní době v této zemi zřejmě stále ještě bezpředmětné.
Literatura: KOČÁREK. P., HOLUŠA J., VLK R., MARHOUL P., 2013. Rovnokřídlí (Insecta: Orthoptera) České republiky, Atlas. Praha: Academia, 288 s.
Autor popisu: Robert Vlk

KOČÁREK, P.; HOLUŠA, J.; VLK, R.; MARHOUL, P. (2013). Rovnokřídlí (Insecta: Orthoptera) České republiky. Vydání 1. Praha: Academia. 288 s., CD.