Pelobates fuscus
- ISOP Portál
- Druhy
- Seznam druhů
- Karta druhu
blatnice skvrnitá
Pelobates fuscus (Laurenti, 1768)
Říše:
Animalia
Řád:
Anura
Čeleď:
Pelobatidae
Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody
Atlasy a areály rozšíření v ČR
Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu
Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu
Atlas rozšíření obojživelníků v České republice. Atlas of Czech amphibians. Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha
Stáhnout mapuOdkazy na mapy výskytu
Grafy
Hodnocení stavu z hlediska ochrany
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany
Ekologie a biologie: Blatnice preferuje lokality s lehkými písčitými půdami, často poblíž velkých toků. Vyskytuje se však i v zemědělsky využívané krajině v oblastech lehčích půd, v mokřadech a stepních lokalitách. Vyhýbá se lesnaté krajině a oblastem s tenkou vrstvou půdy nebo s těžkou půdou. K rozmnožování dochází většinou v malých a středně velkých vodních nádržích s hloubkou 30 až 100 cm a dostatečným množstvím vodních rostlin.Ve vodě se objevuje podle místních podmínek v dubnu až květnu. Páření blatnic stejně jako jejich vokalizace probíhá pod vodou. Šňůry s vajíčky zachycují samice na vodní rostliny. Larvy blatnic mohou dosáhnout neobvyklých rozměrů. V některých případech mohou přezimovat a metamorfovat teprve přístí rok. Mimo krátké rozmnožování žijí na souši a aktivní jsou pouze v noci. Den přečkávají v krytu, nejčastěji zahrabané v zemi až do hloubky 1 m. Stejným způsobem i přezimují.
Celkové rozšíření: Široce rozšířený druh, vyskytující se v Evropě s výjimkou Velké Británie, Pyrenejského poloostrova a většiny severní a jižní Evropy. Rozšířena od střední Francie až do Kazachstánu na východě. Na jihu zasahuje do Bulharska, na severu pak do Dánska, jižního Švédska a Estonska.
Rozšíření v ČR: Areál výskytu blatnice v ČR je značně roztříštěný. Souvisleji se vyskytuje pouze v Polabí a v rybničnatých oblastech. Značné rozšíření je zaznamenáno na Českomoravské vrchovině. Většina lokalit se nachází v nadmořských výškách do 500 m.n.m., pouze výjimečně je nacházena ve vyšších polohách. Maximální zjištěná nadmořská výška pro tento druh je 810 m n. m.
Ohrožení: Pro tento druh je velkým nebezpečím používání biocidů, zde o to větším, že blatnice obývá především intenzivně obhospodařované oblasti. Ohrožení však do značné míry souvisí i s rybničním hospodářstvím, neboť při přihnojování rybníků dochází k masovému úhynu pulců, kteří jsou mimořádně citliví na změnu kvality vody. Také regulací nížinných toků řek, zavážením písníků a menších rybníků dochází k likvidaci jejich stanovišť. Negativně působí i dlouhodobé vypuštění rybníků, např. při odbahňování. Do značné míry je pro blatnici dnes již nevýhodou její skrytý způsob života, neboť lokality výskytu nejsou podchyceny a k jejich likvidaci dochází i tam, kde by tomu bylo možné zabránit.
Péče o druh: Evidence rozmnožovacích vodních ploch je základem ochranářských opatření. Dosud zjištěným lokalitám je nezbytné zajistit právní i faktickou ochranu, zabránit hnojení rybníků a používání biocidů. Důležitý je management lokalit, zabraňující přílišnému zarůstání nebo zazemňování vodních nádrží. Úspěšné je i budování nových, dostatečně velkých nádrží.
Autor popisu: Lenka Jeřábková
Jeřábková L. (2017) Pracovní číselník obojživelníků AOPK ČR