Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody
Grafy
Ekologie a biologie:Larva není známa. Imaga se nacházejí vždy pouze pod šupinami kůry starých javorů klenů, většinou solitérních, na okrajích porostů či v prosvětlených porostech s nižším zakmeněním.
Celkové rozšíření:Diskontinuálně rozšířený druh známý ze západní, střední a jižní Evropy a z dálného ruského východu.
Rozšíření v ČR:Vzácný a lokální v horských oblastech Beskyd, Jeseníků a dalších pohraničních pohoří (např. Orlické hory) atd.
Ohrožení:Kácení starých javorů klenů jak solitérních, tak v porostech. Převody smíšených a listnatých porostů na jehličnaté monokultury. Úbytek starých klenových bučin.
Péče o druh:Šetřit a nekácet staré javory kleny, ať už v porostech, tak soliterní stomy. Vhodná je cílená výsadba soliterních javorů v horských oblastech. Javory kleny ponechávat jako výstavky. Cílená podpora javorů klenů v porostech.
Literatura:Faltysová H., Mackovčin P. & Sedláček M. (ed.) 2007: Královéhradecko. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 409 pp. Hamet A. & Vancl Z. 2016: Katalog bouků (Coleoptera) CHKO Broumovsko. Opravené a doplněné druhé vydání. Elateridarium. 10 (Supplementum): 1-137. Wegrzynowics P. 2007: Elateridae, 496. In: Löbl & Smetana A. (eds.): Catalogue of Palaeactic Coleoptera.Vol. 4. Elateroidea - Derodontoidea - Bostrichoidea - Lymexyloidea - Cleroidea - Cucujoidea. Apollo Books, Stenstrup, 935 pp.
Autor popisu:Ondřej Konvička
Jelínek Josef (ed.), 1993: Check List of Czechoslovak Insects IV (Coleoptera). Folia Heyrovskyana, 1993 (Suppl. 1): 5 -172